Diplotaxis-tenvifolia bitkisindeki ağır metallerin incelenmesi
Investigation of heavy metals in diplotaxis-tenvifolia plant
- Tez No: 67863
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞİRİN PAKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Canlılar için hava, su ve toprak çok önemlidir. Günümüzde çeşitli nedenlerle bunlar kirlenmektedir. Ağır metallerin canlı varlıklara olumsuz etkileri vardır. Bunlar bütün canlıların metabolizmalarında birikme yapar. Bu birikmenin sonucunda canlıların bünyelerinde çeşitli rahatsızlıklara neden olurlar. Bu çalışmanın amacı Türkiye'de yetişen doğal bitkilerden olan diplotaxis- tenuifolia'daki birikimi araştırmaktır. Bu şekilde çevre kirliliğinin daha çok olduğu yerler saptanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümü teorik bölümü kapsamaktadır. Burada bitkinin familyası, cinsi, türü tanıtılmış, bu bitki üzerine yapılmış olan çalışmalar toparlanmıştır. Bitkide tayini yapılan ağır metallerden demir, bakır, kurşun,kadmiyumun genel özellikleri kısaca açıklanmıştır. Ayrıca çalışmanın ana yöntemini oluşturan atomik absorpsiyon spektroskopisi hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölüm deneysel bölümdür. Bu bölümde deney için kullanılan çözeltiler, yöntemler ve atomik absorpsiyon spektrofotometre cihazının çalışma koşullan belirtilmiştir. Ayrıca burada tablolar halinde deneysel sonuçlar ve tüm grafikler bulunmaktadır. Bitkiler Okmeydam-Çevre yolundan, Yeşilbağ'dan (Akarlar ile Arnavutköy arası), Boğaz köprüsünün Anadolu tarafındaki ayağından, Beykoz'dan ve Fenerbahçe parkından toplanmıştır. Çeşitli işlemlerden geçirilerek analize hazırlanmış ve analiz sonucunda ağır metal miktarlarının yerleşim ve trafiğin yoğun olan bölgelerde, az olan bölgelere oranla daha fazla olduğu gözlenmiştir. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY Air, water and soil are very important for plants, animals and human beings. Unfortunately with increasing industrialization they get polluted. Heavy metals have some negative effects for leaving creatures. They accumulate in the metabolisms. At the end of this accumulation heavy metals cause various disagreeable results. The purpose of this study is to investigate the accumulation of heavy metals in diplotaxis-tenurfolia which grows in Turkey; and, thus to determine th& regions with high pollution. Second part of the study contains the theoretical background. In this section information and previous research on the plants are given. Heavy metals vnwhich were analyzed this plant were iron, copper, lead and cadmium, general properties of those heavy metals are explained shortly. Also atomic absorption spectroscopy which is the fundamental method of the study is described. Third part is an experimental part. In this part solutions, methods and working conditions of the atomic absorption spectroscopy equipment which was used in the experiments are given in form of tables and figures. Plants were picked from Yeşilbağ (between Akatlar and Arnavutköy), Beykoz, Fenerbahçe park, Bhosphorus bridge (next to highway), and Okmeydani- highway, and were analyzed for heavy metals. The results show that the amonut of heavy metals in the zones of intensive settlement and traffic are remarkably higher than the amounts found in regions of limited settlement and traffic. VIII