Comparative analysis of improving news trustworthiness in Kenya and Turkey in the wake of fake news in digital era
Dijital çağda sahte haberlerin sonucunda Türkiye ve Kenya'da haber güvenilirliğini artırmanın karşılaştırmalı analizi
- Tez No: 678623
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERGİN ŞAFAK DİKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medya ve İletişim Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Medyanın gelişimi, dijital medyanın ortaya çıktığı dönemde, haberlerin toplanması, kullanılması ve yayılmasını etkilemiştir. 21.yüzyılda dijital medya içeriği, gazeteciler ve kamuoyu için bilgiye erişime katkı sağlayan sosyal medya platformlarının içerisinde büyük bir yer kaplamaktadır. Bu çalışma, haber güvenilirliğinin artırılmasının önemli bir ayağı olarak doğruluk denetleyicilerini inceleyerek dijital çağda sahte haberlerin sonucunda Türkiye ve Kenya'da haber güvenilirliğini artırmanın karşılaştırmalı analizini ele almaktadır. Ayrıca çalışma, Teyit ve Africacheck gibi doğruluk denetleyicileri tarafından dijital çağda yanlış bilgilerin ardından haberlerin şeffaflığını belirlemek için Türkiye ve Kenya'da medyayı araştırmaktadır. Bu çalışma, örneklem büyüklüğü olarak iki editörü hedefleyen Türkiye ve Kenya'daki iki haber doğrulama kuruluşu üzerinden durum çalışması araştırma tasarımını benimseyecektir. Çalışma içerik analizi ve görüşmeler yoluyla toplanan uygun örneklem tekniğini kullanmaktadır. Veriler, tanımlayıcı istatistikler kullanılarak analiz edilecektir ve tablolar, pasta grafikleri, veri istatistikleri ve sütunlu diyagramlar halinde sunulacaktır. Sonuçlar politikayı etkileyecek ve uygulamada akademi üzerinde de etki yaratacaktır.
Özet (Çeviri)
The evolution of media has affected the gathering, consumption and spread of news information, in the advent era of digital media. In the 21st century, digital media content is massive within the social media platforms contributing towards access of information to journalists and publics. This study looks at the comparative analysis of improving news trustworthiness in wake of fake news in digital era in Kenya and Turkey by exploring fact-checkers as a significant pillar in improving news trustworthiness. Further, the study explores the media in Kenya and Turkey to determine the transparency of news in the wake of misinformation in digital era by factcheckers such as Teyit and Africacheck. This study will adopt the case study research design on two news verification organizations in Kenya and Turkey targeting two editors as the sample size. The study employs the convenience sampling technique and the a will be collected through content analysis and interviews. The data will be analyzed using descriptive statistics and will be presented in tables, pie charts data statistics and histograms. The results will influence policy, impact on the academia and in practice.