Total kalça protezi yapılan olgularda lumbal pleksus bloğu ve epidural bloğun total kan kaybı, analjezi ve hemodinamiye etkileri
The effects of lumbar plexus block and epidural block on total blood loss, analgesia, and hemodynamics in patients undergoing total hip replacement
- Tez No: 678631
- Danışmanlar: PROF. ÖMER TAYLAN AKKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: SSK Ankara Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tez çalışmasında TKP operasyonu yapılan ASA 1-II 45 hastada GA ile kombine edilen posterior LPB ve lomber epidural blok uygulamasını intraoperatif kanamı miktarı, postoperatif kanama miktarı, ilk analjezi ihtiyaç zamanı, postoperatif 24 saatlik total analjezik tüketimi ve intraoperatif hemodinamiye etkilerini karşılaştırmayı amaçladık. GA grubu ise kontrol grubumuzu oluşturdu. LPB posterior yaklaşım ile L3 vertebra seviyesinden sinir stimülatörü ve C kollu floroskopi görüntüsü eşliğinde gerçekleştirildi. 0.4 ml/kg % 0.25 bupivakain pleksusa yerleştirilen kateterden enjekte edildi. Lumbal epidural blok L3-L4 seviyesinden % 0.25, bupivakain kullanılarak gerçekleştirildi. Tüm hastalara postopeRatif morfın İV PCA ile verildi. Blok yapılan hastaların postoperatif 24 saat blok uygulamalarına devam edildi. Sonuçta pleksus · grubunda intraoperatif kanama az, ilk analjezik ihtiyaç zamanı uzun ve 24 saatlik total morfin tüketimi diğer gruplara göre anlamlı olarak az bulundu.
Özet (Çeviri)
In this thesis study;We aimed to compare the effects of posterior LBP and lumbar epidural block combined with GA on intraoperative bleeding amount, postoperative bleeding amount, initial anangesic requirement time, postoperative 24-hour total analgesic consumption and intraoperative hemodynamics in ASA I-II patients who underwent CAP operation. The GA group formed our control group. LPB was performed with a posterior approach at the level of the L3 vertebra, accompanied by a nerve stimulator and C-arm fluoroscopy image. 0,4 ml/kg 0,25% bupivacaine was injected through the catheter placed in the plexus. Lumbal epidural block was performed at the L3-L4 level using 0,25% bupivacaine. All patients received postoperative morphine IV PCA. Postoperative block applications were continued for 24 hours in the patients who underwent block. As a result, intraoperative bleeding was less in the plexus group, the fist analgesic requirement time was longer, and the 24-hour total morphine consumption was found to be significantly less than the other groups.