Farklı dozlardaki sıvı ve katı kimyasal gübre formlarının mısır silajında verim ve kalite özelliklerine etkisinin saptanması
Name of the thesis determining the effects of liquid and solidchemical fertilizers in different doses on yield and qualitycharacteristics in corn silage
- Tez No: 678645
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM EROL, DR. İBRAHİM CERİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Çalışma, Adana koşullarında, silajlık mısır bitkisine farklı dozlardaki sıvı ve katı kimyasal gübre formlarının verim ve kalite özelliklerine etkisini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırma, 2020 tarihinde Adana Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü araştırma alanında, tesadüf blokları deneme desenine göre yürütülmüştür. Çalışmada“Albayrak”mısır çeşidi kullanılmıştır. Kontrol ile birlikte 3-24-12 kompoze gübre, 15-15-15 kompoze gübre, DAP gübresi ve bunların katı-sıvı formdaki dozları kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen bulgulara göre incelenen özellikler bakımından katı ve sıvı gübrelerin farklı dozlarının tepe püskülü çıkarma gün süresi, bitki boyu, bitki başına yaprak sayısı, koçan/bitki oranı, sap çapı, koçan sayısı, koçan yüksekliği, yeşil ot verimi, kuru ot verimi, protein oranı, silaj olum gün süresi ve silaj fiziksel özellikler üzerine etkisi istatistiki olarak önemli bulunmuştur. Araştırmada tepe püskülü çıkarma gün süreleri 60,33-65,00 gün, bitki boyu 240,33-288,33 cm, bitki başına düşen yaprak sayısı 14,33-17,00 adet/bitki, yaprak oranı %16,00-17,99, koçan oranı %35,45-44,47, sap çapı 18,51-27,80 mm, koçan sayısı 1,00-2,00 adet, yeşil ot verimi 4823,80-8740,95 kg/da ve kuru ot verimini 1328,03-2343,83 kg/da, arasında değişmiştir. Ayrıca silaj ham protein oranlarının %6,68-8,99, NDF oranlarının %36,82-43,33, ADF oranlarının %22,14-25,96, DLG değerlerinin 14,67-18,67, pH değerlerinin 3,73-4,01 ve flieg puanlarının 81,41-94,75 arasında değiştiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was carried out in order to determine the effect of different doses of liquid and solid chemical fertilizer forms on yield and quality properties on maize silage under Adana conditions. The research was carried out in the research area of Adana Eastern Mediterranean Agricultural Research Institute in 2020 according to random blocks trial design.“Albayrak”corn variety was used in the study. 3-24-12 compound fertilizers, 15-15-15 compound fertilizers, DAP fertilizers and their doses in solid-liquid form were used together with the control. As a result of the findings obtained from the study, the agricultural characteristics of fertilizers; the effect of tassel removal day, plant height, number of leaves per plant, stem / plant ratio, stem diameter, number of cobs, stem height, green grass yield, hay yield, protein ratio, silage death day and silage physical properties It was found important. In the study, tassel removal days are 60,33-65,00 days, plant height is 240,33-288,33 cm, the number of leaves per plant is 14,33-17,00 pieces / plant, leaf ratio is 16,00-17, 99%, cob ratio 35,45-44,47%, stem diameter 18,51-27,80 mm, number of cobs 1,00-2,00, green grass yield 4823,80-8740,95 kg / da and It was determined that the hay yield varied between 1328,03-2343,83 kg / da. It was found that ranged between crude protein ratio of silages is 6,68-8,99%, NDF ratio 36,82-43,33%, ADF ratio 22,14-25,96%, DLG values 14,67-18,67, pH values 3,73-4,01 and flieg scores 81,41-94,75.