Hava aracı bakım teknisyenlerinin çalışma hayatında karşılaştıkları zorluklar
Difficulties that aircraft maintenance technicians encounter in business life
- Tez No: 678646
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR ÇİVİCİOĞLU BEŞDOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Hava aracı bakımı, diğer sektörlere göre daha uzun eğitim gerektiren ve daha maliyetli sektördür. Hava aracı bakımındaki kalite ve emniyet seviyesinin yüksek olmasında hava aracı bakım teknisyenlerinin ve yöneticilerin rolü büyüktür. Günümüzde hava aracı bakım teknisyenleri iş hayatında birçok sorun ile karşılaşmaktadır. Havacılığın yapı taşını oluşturan bakım teknisyenlerinin sorunlarını ele almak ve sorunları gidermek, hava aracının emniyeti açısından önem teşkil etmektedir. Bu araştırmanın amacı, hava aracı bakım teknisyenlerinin çalışma hayatında karşılaştıkları zorlukların demografik değişkenler açısından farklılaşıp farklılaşmadığını tespit etmektir. Bu doğrultuda, tasarlanan model, İstanbul'daki SHY-145 Onaylı Bakım Kuruluşları'nda çalışan hava aracı bakım teknisyenlerinin yer aldığı 415 katılımcıya uygulanan bir anket aracılığıyla test edilmiştir. Anket aracığıyla toplanan veriler SPSS 21 ile analiz edilmiştir. Test sonucunda demografik değişkenlerden yaş, eğitim düzeyi, iş tecrübesi, çalışılan departman ve görev faktörlerinin hava aracı bakım teknisyenlerinin çalışma hayatında karşılaştıkları zorluklar algısına etkili olduğu; cinsiyet ve medeni durum faktörlerinin ise herhangi bir etkisinin olmadığı tespit edilmiştir. Bu tez çalışmasının SHY-145 Onaylı Bakım Kuruluşları'na ve hava aracı bakım teknisyenlerine, hava aracı bakım teknisyenlerinin çalışma hayatında karşılaştıkları zorlukların tespit edilip çözüm yollarının aranması açısından katkı sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aircraft maintenance is a sector that requires longer training and is more costly than other sectors. Aircraft maintenance technicians and managers have a great role in ensuring the high level of quality and safety in aircraft maintenance. Today, aircraft maintenance technicians are faced with many problems in business life. Contextualizing and resolving the problems of aircraft maintenance technicians, which are the building blocks of aviation, is of great importance in terms of aircraft safety. The purpose of this study is to determine whether the difficulties encountered by aircraft maintenance technicians in their business life differ in terms of demographic variables. Accordingly, the designed model was tested through a questionnaire applied to 415 participants of aircraft maintenance technicians working in SHY-145 Approved Maintenance Organizations in Istanbul. As a result of the test, it was found that demographic variables such as age, education level, work experience, department they work in and task factors affect the perception of difficulties encountered by aircraft maintenance technicians in business life; it was determined that gender and marital status factors do not have any effect. It is thought that this thesis can contribute to SHY-145 Approved Maintenance Organizations and aircraft maintenance technicians in terms of identifying the difficulties encountered by aircraft maintenance technicians in their business life and searching solutions.