Taşerondan kadroya geçişin işçiler ve yöneticiler tarafından değerlendirilmesi: Burdur ili örneği
Evalualition of the transfer from subcontractor to staff by employees and managers: Example of Burdur province
- Tez No: 678644
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA LAMBA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
1929 Ekonomik Buhranı sonrasında devletler uyguladıkları politikaları değiştirme yoluna gitmişlerdir. Toplumsal yönetim, devletin rolü ve piyasaya müdahalesi, kamu hizmetlerinin yürütülüşleri vb. birçok alanda yeniden yapılanma başlamıştır. 1970'li yıllara denk gelen Petrol Krizi sonrasında uygulanan neo-liberal politikalar ile kamu personel rejimi alanında da yapılanmanın etkisi kendini göstermektedir. Bu değişimler ile birlikte kamu hizmeti sunumlarının taşeron aracılığıyla yürütülmesinden kaynaklı ortaya çıkan olumsuz sonuçların düzeltilmesine yönelik kararlar alınmıştır. 24.11.2017 tarihli 30280 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan 696 Sayılı KHK ile düzenlemeye gidilerek taşeron işçilerin, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 4/D maddesi uyarınca sürekli işçi olarak istihdamı sağlanmıştır. Bu çalışmada taşerondan kadroya geçişin işçiler ve yöneticiler tarafından değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Kurumsal aidiyet, iş tatmini, sorunların tespiti ve sendika üyeliği boyutlarına ait anket soruları işçilere yöneltilmiştir. Yöneticilerin değerlendirmelerini tespit etmek amacıyla ise kurumsal aidiyet, performans ve sorunlar boyutlarına ait sorulardan oluşan anket formu kullanılmıştır. Çalışma kapsamında, Burdur İl Özel İdaresi, Burdur Belediyesi ve Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde çalışan taşerondan kadroya geçen işçiler ve yöneticiler yer almaktadır. Anketlerden elde edilen veriler SPSS 25 Programı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, taşerondan kadroya geçişin, tam olarak anlaşılamadığı ve çalışanların eskiye göre sadece yıl içerisinde kesintisiz çalışacakları şeklinde algılandığı tespit edilmiştir. İşçi hakları bağlamında önemli role sahip olan sendikalar hakkında yeterli bilgilendirmelerin yapılmadığı ve bağlı oldukları sendikalara karşı güvensizlik olduğu görülmüştür. Yöneticiler tarafından yapılan değerlendirmelerde ise sunulan hizmetlerde değişiklik olmadığı ve bu değişiklikten etkilenmedikleri sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
After the 1929 Economic Depression, states changed their policies. Social management, the role of the state and its intervention in the market, the execution of public services and so on restructuring has begun in many areas. With the neoliberal policies implemented after the Oil Crisis in the 1970s, the effect of restructuring in the field of public personnel regime manifests itself. Along with these changes, desicions were taken to correct the negative consequences arising from the subcontracting of public service provision. By making regulation with the Decree No. 696 pulished in the Official Gazette No. 30280 dated 24.11.2017, subcontracted workers were employed as permanent workers in accordance with Article 4/D of the Civil Servants Law No.657. In this study, it is aimed to evaluate the transtion from subcontractor to staff by workers and managers. Survey questions consisting of variables related to corporate belonging, job satişfaction, detection of problems and union membership dimensions were directed to the workers. In order to determine the evulations of the executives, a questionnaire consisting of variables related to the dimensions of corporate belenging, performance and problems was prepared. Whithin the scope of this study, there are workers and managers who are transferred from the subscontractor to the staff of Burdur Special Provincial Administiration, Burdur Municipality and Burdur Mehmet Akif Ersoy University. The analysis of the obtained results was made with the SPSS 25 Program. According to the results of the research, it has been determined that the transition from subcontractor to staff isnot fully understood and employees are perceived as working uninterruptedly only during the year compared to the past. It has been observed thatI sufficient information is not provided about the unions, which have an important role in the context of worker's rights, and there is disctrust towards the unions they are affiliated with. In the evaluations of the managers, it is concluded that there was no change in the services offered and they were not affected by this change.