Dizel/biyodizel/metonol yakıt karışımlarına kül ve TiO2 nanopartikül katkısının dizel motorunun performans ve emisyon değerlerine etkisinin deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of the effect of ash and TiO2nanoparticle additives to diesel/biodiesel/methanol fuel mixes on performance and emission values of diesel engine
  1. Tez No: 678656
  2. Yazar: ALPARSLAN BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHADDİN ORHAN AKANSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Dört zamanlı dizel motorların çalışma koşullarına ek olarak yakıt özellikleri de verimi yakından etkiler. Dört zamanlı benzinli motorlar üzerinde yapılan araştırmalarda dizel ile farklı katkı maddeleri karıştırılarak alternatif bir yakıt elde edilmeye çalışılmıştır. Alternatif yakıt kullanılarak yapılan deneylerin ortak amacı; fosil yakıt kullanımını azaltarak fosil yakıtlarla yaklaşık performans ve verim de çalışabilecek bir alternatif yakıt türü geliştirmektir. Bunlara ek olarak zararlı egzoz emisyonlarını azaltmak hedeflenmektedir. Sonuç olarak alternatif olarak kullanılacak yakıtın hem performans hem de çevreye etkileri kabul edilebilir sınırlar içerisinde olması gerekmektedir. Petrol kaynaklarının zamanla azalması ve kullanımının bir sonu olması nedeniyle araştırmacılar petrol kaynaklarının kullanımı azaltmak için birçok deney yapılmaktadır. Bu çalışmada dizel motorda 1500 rpm sabit devir ve beş farklı yükte (yüksüz, %25, %50, %75, and %90 yüksüz) alternatif yakıt olarak dizel, metanol, TiO2, kül ve biyodizel karışımının motor performans ve egzoz emisyonuna etkileri incelenmektedir. Literatür çalışmalarında Tio2 biyodizel metanol kullanılırken kül ile ilgili çalışma yoktur. Çalışma sonucunda külün bir katkı maddesi olarak kullanılıp kullanılmayacağı irdelenecek ve literatüre katkı sağlayacak bir çalışma yapılması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
In addition to the operating conditions of four-stroke diesel engines, fuel properties also closely affect efficiency. In studies on four-stroke diesel engines, an alternative fuel has been tried to be obtained by mixing diesel with different additives. Many researchers have been worked in this field. The common purpose of the experiments using alternative fuel; is to develop an alternative fuel type that can work with fossil fuels with approximately performance and efficiency by reducing the use of fossil fuels.In addition, it is aimed to reduce harmful exhaust emissions. As a result, both performance and environmental effects of the fuel to be used as an alternative should be within acceptable limits. As petroleum resources decrease over time and their use ceases, researchers conduct many experiments to reduce the use of petroleum resources. In this study, diesel engine 1500 rpm fixed speed and fixed speed at different load (no load, 25%, 50%, 75% and 90% load) as alternative fuels, diesel, methanol, non-O2, ash and performance diesel engine's engine and exhaust emissions. While Tio2 biodiesel methanol is used in literature studies, there is no study on ash. As a result of the study, it is aimed to conduct a study that will examine whether ash can be used as an additive and contribute to the literature.