Immigration and income inequality across Canadian provinces
Kanada eyaletlerindeki göçmenlik ve gelir eşitsizliği
  1. Tez No: 678673
  2. Yazar: EGE DEMİRTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR NARİN EMİRHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Göçmenler, göç alan ülkenin sosyo-ekonomik durumunu belirlemede önemli bir rol oynarlar. Küreselleşme sürecinde ortaya çıkan yüksek göç akımlarının bir sonucu olarak artan gelir eşitsizliği, hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkeler için büyük bir sorun oluşturmaya başlamıştır. Kanada, göçmen seçimlerinde/alımlarında birden fazla kabul programına sahip olmasıyla ünlüdür ve göçmen talebinin yüksek olmasıyla diğer ülkelerden ayrışmaktadır. Bir taraftan Kanada yüksek göçmen talebine sahipken, diğer taraftan dünyanın farklı bölgelerinden göçmenler de Kanada'ya göç etmek istemektedir. Bu yüksek göçmen talebi göçmenlerin olumsuz ekonomik etkileri olup olmadığı sorusunu akla getirmektedir. Bu çalışmanın amacı göç ve gelir eşitsizliği arasındaki ilişkinin Kanada eyaletleri için incelenmesidir. Çalışmada farklı kaynak bölgelerden Kanada'ya göç eden göçmenlerin etkisi ve 2002 yılında uygulamaya konan güncel göçmen seçim düzenlemelerinin bu ilişki üzerindeki etkileri de araştırılmaktadır. Bu amaçla, 1994-2017 dönemi için panel veri analiz modeli ve sabit etkiler regresyon tahmin yöntemi kullanılarak beş farklı model tahmin edilmiştir. Ampirik sonuçlara göre göç, Kanada vilayetlerindeki gelir eşitsizliğini azaltıcı olumlu bir etkiye sahiptir. Ayrıca bu olumlu etki, 2002 yılında uygulamaya giren göçmen kabulüne ilişkin düzenlemelerden önce bile gözlemlenebilmektedir. Ek olarak, göçmenler kaynak bölgelerine göre gruplandırılarak incelendiğinde, Kanada eyaletlerindeki gelir eşitsizliğine farklı etkileri olmadığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Immigration plays an important role in the socio-economic state of the host countries. Increasing income inequality as a result of high immigration flows in the globalization process has started to pose a major problem for both developed and developing countries. Canada is famous for having multiple admission programs in immigrant selection/placement and stands out from other countries with its high immigration demand. On the one hand, Canada has a high immigration demand, on the other hand, immigrants from different parts of the globe want to immigrate to Canada. This high immigration demand raises the question of whether immigrants have negative economic impacts. The aim of this study is to examine the relationship between immigration and income inequality for Canadian provinces. In this study, the effect of immigrants from different source regions and the effects of current immigrant selection regulations that were put into effect in 2002 on income inequality are investigated as well. For this purpose, five different models have been estimated using panel data analysis model and fixed effects regression estimation method for the period 1994-2017. According to the empirical results, immigration has a positive effect on reducing income inequality across Canadian provinces. Additionally, this positive effect can be observed even before the regulations about the admission of immigrants that were put into effect in 2002. Finally, when immigrants are grouped according to their source regions, it is observed that they do not have particular effects on income inequality in Canadian provinces.