Uydu görüntüleri ile kıyılarda batimetrik ölçüm
Batimetric measurement on coasts with satellite images
  1. Tez No: 678674
  2. Yazar: HAKAN UZAKARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NUSRET DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzay Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Batimetri, deniz ve okyanus derinlik ölçümleri olarak tanımlanmakta ve birçok yöntemle yapılmaktadır. Geçmişten günümüze kadar hala kullanılan geleneksel yöntemler, teknolojinin gelişmesiyle yerini modern yöntemlere bırakmıştır. Sonar sistemler, LIDAR ve uzaktan algılama sistemleri bu modern yöntemlere örnek olarak verilebilir. Akustik sistemlerin veya LIDAR'ın kullanımı hem zaman hem de maliyet açısından ekonomik değildir. Bu çalışmada zaman ve maliyeti en aza indirmek için uzaktan algılama yöntemleri araştırılmıştır. Batimetri ile ilgili bilgilerin açık kaynak uydu görüntüleri kullanılarak çıkarılması amaçlanmaktadır. Kullanılan yöntem verileri, farklı dalga boylarında alınan Sentinel-2 uydu görüntülerini ve referans batimetri değerlerini içermektedir. Daha sonra bu veriler bant oran yöntemi uygulanarak regresyon analizleri yapılmıştır. Elde edilen regresyon katsayıları ile derinliği bilinmeyen alanlarda batimetri analizleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen batimetri haritaları referans batimetri veriler ile değerlendirilmiş, anlamlı sonuçlar sergilediği tespit edilmiştir. Ayrıca OTSU eşikleme algoritmasını kullanarak kıyı çizgisi tespit edilmiştir. Hesaplanan batimetrik veriler ile tespit edilen kıyı çizgisi arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu analizler ardışık dört ay için ayrı ayrı uygulanmış ve türetilen batimetri verilerinin aylık ortalamalarının değişimlerinin, aylık kıyı çizgisi değişimleri ile anlamlı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Bathymetry is defined as sea and ocean depth measurements and is made by many methods. Traditional methods, which are still used from the past to the present, have been replaced by modern methods with the development of technology. Sonar systems, LIDAR and remote sensing systems can be given as examples of these modern methods. The use of acoustic systems or LIDAR is not economical in terms of both time and cost. In this study, remote sensing methods have been investigated to minimize time and cost. It is aimed to extract information about bathymetry using free satellite images. The method data used includes Sentinel-2 satellite images taken at different wavelengths and reference bathymetry values. Then, these data were regression analysis using the band ratio method. Bathymetry analyses were performed in areas of unknown depth with the obtained regression coefficients. The obtained bathymetry maps and it was found that they displayed significant results. In addition, the shoreline was determined using the OTSU thresholding algorithm. The relationship between the calculated bathymetric data and the detected shoreline was examined. These analyses were applied separately for four and it was concluded that the monthly averages of the derived bathymetry data were significant with the monthly shoreline change.