Arkeolojik buluntulardaki figüratif tasvirlerin lisans öğrencilerinin resimlerine yansıması (Urartu Medeniyeti örneği)
Reflection of figuratory descriptions in archeological finds on undergraduate students' pictures (Urartian Civilization sample)
  1. Tez No: 678677
  2. Yazar: TUBA ŞEVGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 272
Özet
Bu araştırmanın amacı; Urartu medeniyetine ait figüratif tasvirlerin Resim İş Eğitimi Ana Bilim Dalı öğrencilerinin resimlerine etkisini ortaya koymaktır. Araştırmanın çalışma grubu Gazi Üniversitesi, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi ve Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi'nde öğrenim gören 3. ve 4. sınıf, 49 lisans öğrencisinden oluşmaktadır. Araştırmada, nitel ve nicel yöntemler dikkate alınarak, karma yöntem kullanılmıştır. Çalışmada tarama modeline yer verilmiştir. Öntest - sontest soruları öğrencilere sunulmuş olup, yaptıkları resimler betimsel analizle değerlendirilmiştir. Yapılan sontestte, var olan bilgi düzeylerinde dikkate değer bir gelişim gösterdikleri görülmüş ve bağımlı örneklem t-testi sonucunda öntest ve sontest puanları arasında sontest lehine anlamlı bir fark bulunmuştur. Öğrencilerin büyük bir kısmının, figüratif tasvirleri kendi üsluplarıyla çağdaş anlayışta yansıttıkları görülmüştür. Bunun yanında öğrencilerin yarısından daha az bir kısmının ise medeniyetin figürlerine bağlı kalarak kendilerinden bir şey katamadıkları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; the reveal the effect of figurative depictions of Urartian civilization on the paintings the students of painting education. The study group of the research consists of 49 undergraduate students of 3rd and 4th grades studying at Gazi University, Van Yüzüncü Yıl University and Ağrı İbrahim Çeçen University. In the research, mixed method was used by considering qualitative and quantitative methods. Scanning model is included in the study. The pre-test and post-test questions were presented to the students, and the pictures they made were evaluated with descriptive analysis. In the post-test, it was observed that they showed a remarkable improvement in their existing knowledge levels and as a result of the dependent sample t-test, a significant difference was found between the pre-test and post-test scores in favor of the posttest. It has been observed that most of the students reflect the figurative depictions with their own styles in contemporary understanding. In addition, it was concluded that less than half of the students could not build on anything from themselves by adhering to the figures of civilization.