Yeni toplumsal hareketler ve iktidar ilişkileri bağlamında beden olumlama hareketi
In the context of new social movements and power relations body positive movement
  1. Tez No: 678679
  2. Yazar: ASİYE CEREN BAŞAL YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKÜ AYŞE OĞUZHAN BÖREKCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Medya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu tezde iktidar ilişkileri ve tüketim kültürü tarafından tahakküm altında alınan bedeni mücadele alanı olarak benimseyen Beden Olumlama Hareketi, yeni toplumsal hareketler ve iktidar ilişkileri bağlamında ele alınmıştır. Tezin amacı toplumsal bir hareket olarak Beden Olumlama Hareketi'nin bedene yönelik üretilen hangi söylemlerle mücadele ettiği ve buna karşılık olarak hangi söylemleri benimsediğini ortaya koyabilmektir. Bu bağlamda, çalışmada nitel araştırma yöntemi benimsenmiş Beden Olumlama Hareketi'nin web sitesi https://bedenolumlama.wordpress.com/'da yer alan 67 metnin betimsel analizi yapılmıştır. MAXQDA programının web collector aracıyla https://bedenolumlama.wordpress.com/ adresinden toplanan veriler program üzerinde hazırlanan kod sisteminde kodlanmış, analiz edilmiş ve görselleştirilmiştir. Sonuç olarak Hareketin kadın bedenini temel alarak toplumsal cinsiyet söylemiyle mücadele ettiği ve farkındalık söylemini benimsediği bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis Body Posititive Movement which adopts the body which dominated by power relations and consumption culture, as a field of struggle, discussed in the context of new social movements and power relations. The aim of the thesis is to reveal which discourses the Body Positive Movement, as a social movement, struggles against the body and which discourses it adopts in response. In this context, qualitative research method was adopted in the study and descriptive analysis of 67 text which in website of Body Positive Movement https://bedenolumlama.wordpress.com/, was conducted. Data which using web collector tool of MAXQDA program collected from the https://bedenolumlama.wordpress.com/ website, coded, analyzed and visualized by this program. As a result, it has been found that The Movement struggles with gender discourse based on female body and adopts the discourse of awareness.