Atıksulardaki sülfat iyonlarının selülozlu ortamda çöktürülmesi
Precipitation of sulfate ions in the presence of cellulase in wastewaters
- Tez No: 67871
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN GÖKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Bu çalışmada, indigo boyarmadde içeren tekstil atıksularındaki sülfat iyonlarının kimyasal çöktürme yöntemiyle giderilmesinde ortamdaki selülozun etkisi incelenmiştir. Tekstil boyamacılığında kullanılan indigo boyarmaddesinin (CiöH^OoNo) sud kostikli ortamda sodyum hidrosülfîtle (NaoS^O^ indirgenmesi sonunda Na^SC^ ve Na2S03 oluşmaktadır. Na^SOs daha sonra oksidasyonla Na2S04'a dönüşmektedir. Böylece boyama sonrasında tekstil atıksuyuna yüksek oranda sülfat iyonları karışmaktadır. Boyama işlemi öncesinde pamuklu doku sud kostik çözeltisiyle muamele edilmekte ve böylece atıksuya selüloz da geçmektedir. Atıksulardaki sülfat tuzlan, betonarme kanalizasyon sistemlerinde geniş hacimli etringit (3CaO.Al203.3CaS04.31H20) oluşturarak önemli zararlar meydana getirirler. Bunun yanında sülfatların bakteriler yardımıyla bozunmasıyla oluşan maddeler de korozyona ve kokuya neden olmaktadır. Bu zararlı etkilerinden dolayı atıksulardaki sülfat konsantrasyonu İSKİ standartlarına göre 1700 mg/1 ile sınırlandırılmıştır. Sülfatın kireçle çöktürülmesinde ortamdaki selülozun etkisi deneysel çalışmalarla incelenmiş ve selüloz maddesinin, sülfatın kireçle CaSÜ4 olarak çöktürülmesinde olumsuz olarak etki ettiği görülmüştür. VIII
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the effect of cellulose on the removal of sulfate ions in textile wastewater containing indigo dyeing material, by chemical precipitation methods has been investigated. During textile dyeing after the reduction of indigo dye (C6H10O2N2) with sodium hydrosulfite (Na2S204) in caustic soda medium, Na2SOs and Na2S04 are formed. After that, Na2S03 converts to Na2S04 by oxidation. Thus, after the dyeing process the wastewater is found to contain a high concentration of sulfate ions. Before the dyeing process cotton tissue is treated with sud caustic solution and thereby wastewater also contains cellulose. Sulfate salts containing wastewaters create considerable harm to the sewer systems by reacting with the concrete to form highly expanding ettringite (3CaO.Al203.3CaS04.31H20). Beside this, the compounds that are formed from the decomposition of sulfate by bacteria result in further corrosion and foul odor. Because of these effects the sulfate ion concentration in wastewaters is restricted to 1700 mg/1 according to the İSKİ standards. By the experimental studies the effect of cellulose in the medium during the precipitation of sulfate by the addition of lime was investigated and it was found that cellulose material had an inhibitory effect on the precipitation of sulfate as CaSCX by the addition of lime. IX