Misel destekli ultrafiltrasyon yöntemi ile Cu (II) ve Cd (II) iyonlarının seçimli olarak ayırılması
Selective separation of Cu (II) and Cd (II) ions by micellar enhanced ultrafiltration
  1. Tez No: 180187
  2. Yazar: DENİZ TAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENAY TAŞÇIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmada endüstriyel atık sulardaki ve analitik örneklerdeki Cu2+ veCd2+ iyonlarının misel destekli ultrafiltrasyon (MDUF) ve ligandlaetkinleştirilmiş MDUF yöntemleri ile ortamdan uzaklaştırılmaları içinoptimum koşullar belirlenmiştir. Çalışmanın ilk safhasında beslemeçözeltisindeki yüzey aktif madde (sodyum dodesil sülfat, (SDS); setiltrimetil amonyum bromür (CTAB); triton-X-100 (TX100) ) derişimi,süzme basıncı, karıştırma hızı ve membran gözenekliliği bakımındanoptimum koşullar belirlenmiştir.Cu2+ ve Cd2+ iyonlarının MDUF ile olarak ayrılması amaçlandığındanMDUF etkinliğine çeşitli ligandların etkisi de araştırılmıştır. Bu amaçla20 adet diazo bileşiğinin Cu2+ ve Cd2+ ile kompleksleşme davranışı SDS,CTAB ve TX100 varlığında değişik pH'larda incelenmiş ve bu iyonlarlaetkileşim farklılığı gösterdikleri pH'lar belirlenmiştir.MDUF denemelerinde, Cu2+ ve Cd2+ ayırımları için ligand varlığında veyokluğundaki optimum koşullar belirlenmiş ve Cu2+ ve Cd2+ iyonlarınınkompleksleşmesinden ve yüzey aktif misellerinin ortam ve yüketkilerinden yararlanılarak Cu2+ ve Cd2+ iyonlarının seçimli ayırımlarınıntam olarak gerçekleştirilebileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, optimum conditions have been determined for removal ofCu2+ and Cd2+ ions from industrial waste waters and from syntheticsamples by micellar enhanced ultrafiltration (MEUF) and by ligand-modified MEUF. In the first stage of the study, optimum conditions interms of the concentration of surface active agent (sodium dodecylsulfate (SDS); cetyltrimethyl ammonium bromide (CTAB); triton-X-100(TX100) ), filtering pressure, stirring rate and membrane porosity havebeen determined.Since selective separation of Cu2+ and Cd2+ ions has been aimed,effects of various ligands on MEUF efficiency have also beeninvestigated. For this purpose, complexation behaviors of 20 azocompounds with Cu2+ and Cd2+ have been investigated in the presenceof SDS, CTAB and TX100 at different pH?s; and the pH values at whichdifferences have been observed in their interactions with these ionshave been determined.In MEUF experiments, optimum conditions for the separation of Cu2+and Cd2+ ions in the presence and absence of ligands have beendetermined and, it has been shown that selective separation of Cu2+and Cd2+ ions can be realized utilizing from the complexation of theseions and from the medium and charge effects of surfactant micelles.