Sialidaz enziminin glukoz varlığında aktivite değişiminin incelenmesi
Investigation of the activity of sialidase in the presence of glucose
  1. Tez No: 67870
  2. Yazar: R.SELVA ÖNDER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VOLKAN SÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Sialidaz karbohidratların indirgen olmayan ucundan bir terminal sialik asid kalıntısını uzaklaştıran hidrolitik bir enzimdir. Sialidaz enziminin yüksek glukoz konsantrasyonunda aktivitesindeki değişimi incelemek amacı ile yapılan bu çalışmada %200 ve %400 mg glukoz konsantrasyonunda glukozsuz ortama göre aktivite değişikliğine uğramazken, %800 mg glukoz ortamında ve 0.20 U/L sialidaz konsantrasyonunda glukozsuz ortama göre istatistiksel açıdan farklı olduğu görüldü. 24 saat inkübasyonlu ortamda yine %200 ve %400 mg glukoz konsantrasyonlarında anlamlı bir fark yokken, %800 mg glukoz konsantrasyonunda 0.15 ve 0.20 ünitelerde istatistiksel açıdan anlamlı bir fark bulundu. vıı
Özet (Çeviri)
SUMMARY Sialidase is a hydrolytic enzyme which removes the sialic acid unit from the terminal group of carbohydrates. In this study the effect of glucose on the sialidase activity was investigated. No significance difference was found in the sialidase activity 200% and 400% mg glucose concentration when compared with the sialidase activity in glucose-free medium. Significance difference was found at the 800% mg glucose concentration for the 0.20 U/L sialidase. For 24 hour incubation period no significant difference in the sialidase activity was found in the 200%» and 400% mg glucose concentration, but significant difference was found in the 800% mg glucose concentration medium for the 0.15 U/L, 0.20 U/L sialidase concentration when compared with the sialidase activity in glucose-free medium. vııı