Yaşlı hastalarda ilaç kullanımının beers 2019 kriterlerine uygunluk açısından dahili branşlar bazında değerlendirilmesi
Evaluation of drug use in older patients on the basis of internal specialties according to beers' criteria 2019
- Tez No: 678712
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KEMAL KILIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Geriatri, İç Hastalıkları, Geriatrics, Internal diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Yaşlanma ile beraber artan kronik hastalık yükü, geriatrik sendromlar ve yaşla beraber fizyolojik değişimler nedeniyle yaşlı bireylerde ilaç reçetelemede dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Yaşlı bireylerde reçetelemede Beers Kriterleri uluslararası kabul görmüş olup, son güncellemesi 2019 yılında yapılmıştır. Araştırmamızda Dahiliye polikliniğine başvuran hastaların reçeteleri güncellenen Beers Kriterleri ışığında değerlendirilmiştir. Hastaların reçeteleri dahili branşlar bazında ayrı ayrı değerlendirilmiş olup branşlar arasında Beers Kriterlerine uyum açısından fark olup olmadığı incelenmiştir. Bu yolla akılcı ilaç kullanımı konusunda farkındalık oluşturmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 2019 yılı boyunca dahiliye polikliniğine başvuran hastalardan 65 yaş ve üstü 2285 bireyin, 6271 reçetesi ve 14492 ilacı incelenmiştir. Hastaların verileri Hastane Bilgi Yönetim Sistemi (HBYS) üzerinden elde edilmiştir. Her bir hastanın reçeteleme verileri Beers 2019 Kriterlerine göre değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: There are points to be considered while prescribing to older adults due to increased co- morbidity burden, geriatric syndromes, and age-associated physiologic changes. Beers' Criteria, which are updated lastly in 2019, are recognised internationally. In our study, prescriptions of patients who are admitted to internal medicine outpatient clinic are assessed in the light of updated Beers' Criteria. Prescriptions are assessed one by one according to each specialty and we looked for differences amongst them in terms of appropriateness to Beers' Criteria. It is intended to raise awareness of rational drug use by this way. Material and Method: 2285 people aged 65 years and over who were admitted to internal medicine outpatient clinic in 2019 were enrolled. 6271 prescriptions and 14492 medications were evaluated. Data were obtained from hospital registry. Prescription data for each patient were evaluated according to the Beers' 2019 Criteria.