6493 sayılı Kanun kapsamında ödeme hizmeti sözleşmesi
Payment service contract under the Law no. 6493
  1. Tez No: 678711
  2. Yazar: DUYGU ERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEMSİ BARIŞ ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Günümüzde finansal sistem içerisinde yer alan ödeme hizmetleri alanında çok sayıda ödeme işlemi gerçekleştirilmekte, kullanılan ödeme araçları ve yöntemleri giderek çoğalmaktadır. Ödemeler alanında faaliyet gösteren ödeme hizmeti sağlayıcıları ile hizmetten yararlanan kullanıcılar arasındaki ilişkilerin güvenli ve etkin bir şekilde yürütülmesi önem taşımaktadır. Çalışmamızın amacı, 6493 sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun çerçevesinde ödeme hizmeti sağlayıcısı ile ödeme hizmeti kullanıcısı arasında akdedilen ödeme hizmeti sözleşmesinin incelenmesidir. Tezimiz iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde ödeme hizmeti sözleşmesinin tanımı, unsurları, kurulması, hukuki niteliği ve şekli ele alınmıştır. Tezimizin ikinci bölümünde ise ödeme hizmeti sözleşmesinde tarafların borçları ve sözleşmenin sona ermesine ilişkin açıklamalara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
At the present time, a great amount of payment transactions are carried out in the area of payment services within the financial system and the payment instruments and methods also increase gradually. It is important that the relations between the payment service providers operating in the field of payments and the users benefited from these services are carried out safely and effectively. The aim of our study is to examine the payment service contract concluded between the payment service provider and the payment service user within the framework of Law No. 6493 on Payment and Securities Settlement Systems, Payment Services and Electronic Money Institutions. There are two main chapters in this dissertation. In the first chapter, the definition, elements, establishment, legal characteristic and form of the payment service contract are analyzed. In the second chapter, obligations of the parties in the payment service contract and explanations on the termination of the contract are provided.