Âşık Kul Ümit (Hayatı sanatı ve şiirleri)
Minstrel (Âşık) Kul Ümit (His life, art and poems)
- Tez No: 678722
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜMİN TOPCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 508
Özet
Kültür, bir toplumun duyuş ve düşünüş biçimini oluşturan, gelenek durumundaki her türlü yaşayış, düşünce ve sanat varlıklarının tümü olarak tanımlanabilir. Bununla birlikte insanoğlunun oluşturduğu maddi manevi tüm değerler kültür tanımının içine yerleştirilebilir. Türk kültürünün vazgeçilmez öğelerinden biri olarak karşımıza çıkan ozan-baksı geleneğinin İslamiyet sonrasındaki uzantısı olan Âşıklık geleneği de günümüzde hala varlığını devam ettirmektedir.“Geçmişi olmayanın geleceği olmaz”düşüncesiyle çıktığımız bu yolda kültürün yaşayan temsilcilerinden Âşık Kul Ümit'in eserleri, yetiştiği yöre bağlamında değerlendirilip âşığımızın hayatı, sanat anlayışı ve eserlerinin şekil ve muhteva alanında incelemesi yapılmıştır. Tüm bunlar incelenirken şairimizin görüşlerine yer verilmiş, kendisiyle yapılan görüşmelerden hareketle, içinde yetiştiği kültür izlerinin yansımalarıyla eserleri değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Culture may be described as the whole of living, thoughts, and artistic assets in the states of tradition that constitute the way of feeling and thinking of a society. Together with this, all the material and immaterial values created by the mankind may be placed in the definition of culture. The bardship tradition which is considered to be one of the indispensable elements of the Turkish Culture and which is also considered to be an extension of minstrelsy in the times after İslam continues to exist today. In this path which we have started out with the thought“Without a past there is no feature”the works of Minstrel Kul Ümit who is one of the living representatives of our culture and the region where he has grown are evaluated and the life of our minstrel, his understanding of art, and works are examined in terms of form and contents. While all these are examined, the opinions of our minstrel are dealt with and based on the interviews made with him, his works are assessed with the reflections of the culture in which he lives.