Âşık Kul Hamit Koca hayatı, sanatı, şiirleri, hikayeleri
Minstrel Kul Hamit Koca his life, art, poems, stories
- Tez No: 280888
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEYFULLAH TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
1916 yılında Kahramanmaraş ilinin Afşin ilçesine bağlı Alemdar köyünde doğan Kul Hamit Koca, şairler diyarı Kahramanmaraş'ın yetiştirdiği badeli âşıklardandır. 11 yaşındayken gördüğü bir rüya ile şairliğe başlayan Kul Hamit, saz çalmadan doğaçlama şiir söylemiş önemli âşıklarımızdandır. Âşığımız, Kahramanmaraş'ın birkaç köyünde köy imamlığı yapmış ayrıca tarım ve hayvancılıkla da uğraşmıştır. 1936-1940 yılları arasında Hatay Dörtyol'da çavuş olarak askerliğini yaparken ?Teslim et Hatay'ı çekil Fransız!? şiiriyle çevresindekilerin dikkatini çekmiştir. Şiirlerinde açık ve anlaşılır bir dil kullanan Kul Hamit, insanları iyiye ve güzele yöneltmede sanatı bir araç olarak kullanmıştır. Şiirlerinin yanı sıra oldukça uzun ve ayrıntılı olarak anlattığı, manzum ve mensur karışık bir yapı sergileyen hikâyeleriyle de dikkat çekmiştir. Çok düzenli bir eğitim görmemesine rağmen ileri düzeyde mesleki bilgisi olan Kul Hamit, bunu herkesin anlayabileceği bir şekilde şiirlerine aktarmıştır. 1978 yılında vefat ederek Afşin mezarlığına defnedilen âşığımız, kendisine ?Kul? mahlasını seçmiştir. Kul Hamit Koca, vatanına ve milletine sevdalı, milli ve manevi değerlere âşık bir halk şairidir.Anahtar Kelimeler : Âşık, Badeli Âşık, Doğaçlama, Şair, Şiir, Hikâye, Halk Şairi
Özet (Çeviri)
Kul Hamit Koca who was born in 1916 in Kahramanmaraş province, Afşin sub-province, Alemdar village is one of the badeli minstrels who were raised in land of poets , Kahramanmaraş. Kul Hamit who started writing poems after his sleeping on a dream at the age of 11 is one of our important minstrels saying improvisation poems without playing bağlama. Our minstrel was imam in some villages of Kahramanmaraş and was involved with agriculture and animal husbandary. Between the years 1936-1940 during his military service as sergeant, he drew the attention around him with the poem ?Teslim et Hatay?ı, çekil Fransız!? Kul Hamit, who used a clear language in his poems, considered art as a means to direct people to the beauty. As well as his poetry, he drew attention with hislong and detailed stories in a complex structure. Although he didn?t take a regular education, Kul Hamit had a very high level of professional knowledge and transferred it to his poetry in a form that anyone could understand. Died in 1978, buried in Afşin cemetery , our minstrel chose `Kul? as his pen name. Kul Hamit Koca is a folk poet who is loyal to his country and nation.Keywords : Minstrel, Badeli Minstrel, Improvisation, Poet, Poem, Story, Folk Poem