Yüzey aktif maddelerin kromatografik ve spektrofotometrik yöntemlerle analizi ve sonuçların karşılaştırılması
  1. Tez No: 67877
  2. Yazar: BÜRGE AŞÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SIDIKA SUNGUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Yüzey aktif maddeler kimya endüstrisinde geniş ölçüde kullanılmaktadır. Bu maddelerin tanınması ve kantitatif analizi için UV, görünür bölge ve İR spektrofotometrik, ince tabaka, gaz ve yüksek basınçlı sıvı kromatografik teknikler ve GC/MS ve LC/MS kombinasyonları kullanılmıştır. Yüzey aktif maddelerin identifikasyonu ile ilgili incelemeler ülkemizde kullanılmakta olan 2 adet katyonik, 3 adet anyonik, 11 adet noniyonik ve 1 adet amfoterik madde üzerinde yapıldı. Çalışmanın ilk bölümünde bu yüzey aktif maddelerin FTIR spektrumları kaydedildi ve yorumlandı. Bu maddelere ait standart madde yada spektrumlar bulunmadığı için elde edilen spektrumların standartlarla karşılaştırılması mümkün olmadı. İnce tabaka kromatografisi ile tanınma için silikajel ve Cıg tabakalar ile çeşitli çözücü sistemleri kullanılarak normal faz ve ters faz ayırmalar gerçekleştirildi. Lekelerin belirlenmesi için Dregendorf s, 2',7'-diklorofloressein ve pinakriptol şansı belirteçleri kullanıldı Bu çalışmalar sonunda noniyonik ve anyonik maddelerin ayrılması mümkün olmadı. Buna karşın iki katyonik yüzey aktif madde özellikle ters faz sistemde iyi ayrıldı. Lineer alkil benzen sülfonat ve benzalkonyum klorür alkil zincir dağılımının saptanması için ters faz sıvı kromatografisi denendi Farklı alkil zincirleri taşıyan maddelerin ayrılması mümkün oldu ama standartlar mevcut olmadığı için tanınmaları yapılamadı. VAlkil fenol türü noniyonik maddelerin alkil zincir uzunluğu ve etoksilasyon sayısının saptanması için ince tabaka kromatografisi ve sıvı kromatografisi ile çalışmalar yapıldı. Her iki tekniktede ters faz kromatografisi ile alkil zincir uzunluğunun farklılandırılması mümkün oldu, normal faz kromatografi ile ise etoksilasyon sayışma göre ayrılma gerçekleşti. Farklı etoksilasyon sayısına sahip olaa nonil fenoller ile oktil fenol 20-etoksilatın kütle spektrumlarının incelenmesi sonunda gerek alkil zincir uzunluğu gerekse etoksilasyon sayısının kütle spektrumu ile farklılandırılabildiği görüldü. Bu çalışmaların sonunda ticari ürünlerin genellikle saf olmadığı gözönüne alınarak yüzey aktif maddelerin tanınmasında kromatografik tekniklerin (özellikle HPLC) spektroskopik yöntemlere üstün olduğu ifade edilebilir. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY Surfactants are widely used in chemical industry. UV, visible and IR spectrophotometric, thin layer, gas and high pressure liquid chromatographic procedures and GC/MS, LC/MS combinations have been used for bom identification and quantitative analysis of surfactants. Identification of surfactants were investigated with 2 cationic, 3 anionic, 1 1 non-ionic and one amphoteric species which are used in our country. In the first part of the this work, FTIR spectra of the surfactants were recorded and the peaks on the spectra were discussed. Since, standard compounds or spectra for these surfactants are not available, obtained spectra couldn't be compared with standard ones. For thin layer chromatographic identifications, normal phase and reversed phase separations were carried out using silica gel and Ci8 plates and various solvent mixtures. Dragendorf s, 2',7'-dichlorofluoressein and pinakriptol yellow reagents were used for the visual ration of the spots. Non-ionic and anionic species couldn't be separated by TLC methods, whereas two cationic surfactants were well separated with reversed phase system. For the determination of alkyl chain distribution of lineer alkyl benzen sulphonate and benzalkonium chloride reversed phase liquid chromatographic studies were performed. VIIThe species containing different alkyl chains could be separated but these species couldn't be identified because of the lack of standards. The investigations about the determination of alkyl chain length and ethoxylation number of alkyl phenol based non-ionic surfactants were carried out by thin-layer and high performance liquid chromatographic experiments. Reversed phase chromatography allowed the differentiation of alkyl chain lengths, whereas in normal phase chromatography the species were separated according to their ethoxylation number. The investigation of the mass spectra of nonyl phenol ethoxylates having different ethoxylation number and oktyl phenol 20 ethoxylate showed that both alkyl chain length and ethoxylation number could be differentiated with the oil of mass spectra. As a result of above studies it can be stated that ; for the identification of surfactants chromatographic techniques (especially HPLC) are advantageous to spectroscopic methods. Since commercial surfactants usually not pure products. Vffl