Monitörle (VDU) çalışılan ortamlarda görsel konforun sağlanmasında çevre etkisinin değerlendirilmesi için bir yöntem oluşturulması
Development of a method for the environmental factors in providing visual comfort in VDU work environments
  1. Tez No: 67878
  2. Yazar: MARİKA BEKAR PANDELARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜJGAN ŞEREFHANOĞLU SÖZEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
ÖZET Bu tezin amacı monitörle çalışılan ortamlarda görsel konforun sağlanması için çevre etkisinin değerlendirilmesi ve iyi görme koşulları için gerekli ekran, çevre ve kullanıcı gereksinimlerinin bir bütün olarak ele alındığı bir yaklaşımın geliştirilmesidir. Bu çalışma, sekiz ana bölüm ve ekler bölümünden oluşmaktadır. Giriş bölümünde çalışmanın amacı ve kapsamı belirtilmiştir. Bölüm 2'de bilgisayar donanımının ekran ve klavye birimlerinin işlevsel yapılan hak kında özet bilgi verilmiştir. Bölüm 3'te görsel algılama ölçütlerinin konuya ilişkin özellikleri anlatılmıştır. Bölüm 4'te görsel konforu etkileyen görsel çevre ile burada oluşan yüksek ışıklılık yan sımaları ve ışıklılık dengesizliğinin kullanıcı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bölüm 5'te bilgisayar kullanılan çalışma yerleri için tasarımlanması gereken aydınlatma sistemleri ile ilgili yaklaşımlar anlatılmıştır. Bölüm 6'da daha önce yapılmış araştırmalar sunulmuş ve bunların genel değerlendirilmesi sonucu incelenen çalışmaların sonuçlarından yararlanma olanağının sınırlı olduğu görülmüştür. Bölüm 7'de görsel konfor konusunda aydınlatma ön koşulları ve dolaylı, dolaysız aydınlatma sistemlerinin VDT görsel iş parçası üzerindeki etkileri incelenerek ortaya çıkabilecek sorunları ortadan kaldırmak için gerekli koşullar ile ilgili veriler sunul muştur. Bölüm 8'de ekran, görsel çevre ve kullanıcı gereksinimleri doğrultusunda VDU ve çev resi ile ilgili önemli koşulları içeren bir denetleme listesi hazırlanmış ve bu koşulların sağlanması için listedeki sorulardan elde edilen olumlu yanıtların çoğunlukta olması gerektiği ortaya konmuştur. Sonuç bölümünde bu tez çalışması ile elde edilen sonuçların, daha önce yapılan çalışmalara göre sağladığı olanaklar belirtilmiş ve amaca ulaşmanın burada ortaya konan yaklaşım ve öneriler ile olanaklı olduğu yapılan örnekleme çalışmasının sonuçları ile vurgulanmıştır. Ekler bölümünde ise, yukarıda belirtilen konuların açıklanmasına yardımcı olan kuram sal bilgiler ile hesaplama yöntemleri ve denetleme listesinin örnekleme çalışmaları sunulmuştur. - xviii -
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this thesis is to develop an overall approach in which the effects of the environment in providing visual comfort in the offices using Visual Display Terminals and the requirements for VDT screens, the environment and the users for optimum visual conditions are treated as a whole. This study consists of eight main parts and an appendix,. In the Introduction, the aim and the content of the studyhave been defined. In Part 2 summary information has been given about the functional structures of some computer equipment units like the screen and the keyboard. In Part 3 the characteristics of visual perception criteria related with this subject have been explained. In Part 4 the visual environment affecting visual comfort, high luminance reflections occuring in this environment and the effects of unstable luminance on VDT users have been discussed. In Part 5 different approaches to be adopted in designing the necessary lighting systems to be used in offices using VDTs have been explained. In Part 6 former studies done on this subject have been presented and a general evaluation of the results obtained from these studies has shown that the results offer limited uses. In Part 7 prerequisites for visual comford lighting have been discussed together with the effects of indirect and direct lighting on the VDT visual task have been studied, and suggestions and rules have been presented to solve the possible problems that may emerge. In Part 8 a checklist of important requirements for the VDT environment involving the screen, the visual environment and the user needs have been prepared and it has been shown that the listed questions will have to be answered positively in order to meet these requirements. In the Conclusion, possibilities offered by the results of this thesis have been compared with the results of former studies and it has been emplasized that it is possible to attain the desired goals by adopting the suggestions and approaches offered here. And in the Appendix institutional information and calculation methods used in explaining the above mentioned subjects have been presented. ^s$-. -.???,..A - XIX % % ?: