Kuantum mekaniksel yarı ampirik yöntemlerle organolityum bileşiklerinin yapılarının tayini
Determination of the structures of organolithium compounds by quantum mechanical semi-empirical methods
  1. Tez No: 67876
  2. Yazar: GÜLİN KOÇTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİYE ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET Organolityum bileşikleri reaktifliklerinin yüksek oluşu, kolay hazırlanmaları ve inert çözücülerde çözünür olmaları nedeni ile kimyasal sentezlerde giderek büyük önem kazanmışlardır. Fakat bu bileşikler oldukça karmaşık bir yapıya sahiptirler. Günümüzde yapılarına ilişkin yeterli bilgi mevcut değildir. Organolityum bileşiklerinin oluşum ışılan, dipol momentleri ve iyonizasyon potansiyelleri ile ilgili deneysel veri yok denecek kadar azdır. Bu nedenle, bu bileşikler ile ilgili moleküler orbital hesaplarının yapılması gerekmektedir. Bu hesaplamalar sonucunda bileşiğin hem yapısal hem de enerjisi ile ilgili tüm bilgiler bulunabilmektedir. Bu çalışmada ; geometrik ve elektronik yapılarını, aynı zamanda karbon-lityum bağının özelliğini belirleyebilmek amacı ile, 13 değişik alkil ve alkenillityum bileşiğinin, MNDO yöntemi ile moleküler orbital hesaplamaları yapılmıştır. Hesaplamalarda öncelikle bileşiklerin moleküler geometrileri optimize edilmiş, optimum parametreler kullanılarak molekülün elektronik enerji hesaplamaları yapılmıştır. İncelenen tüm organolityum bileşiklerinin iyonizasyon potansiyelleri, dipol momentleri, oluşum ışılan, yük yoğunluklan, elektron yoğunlukları ve elektronik enerji düzeyleri hesaplanmıştır. Sonuç olarak ; lityum atomunun boş olan 2p orbitallerinin de bağa katkısı olduğu bulunmuştur. İncelenen bileşiklerin, beklenilenden farklı geometrilerinin karbon-lityum bağının kısmi iyonik karakterinden ve lityumun a-verici, rc-alıcı özelliğinden kaynaklandığı belirtilmiştir. Ayrıca ; lityumun molekülün dayanıklılığına etkisini saptayabilmek için moleküllerin oluşum ışılan ve dipol momentleri birbirleri ile ve aynı sayıda karbon içeren alkanlarla karşılaştırılmıştır. Hesaplama sonuçlan, alkil grubundaki karbon atomlarının sayısı cinsinden açıklanmıştır. rx
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Organolithium compounds are important reactive intermediates and reagents for a variety of chemical synthesis, because of their extremely high reactivities, easy preparation and solubility in inert solvents. However, these compounds have considerably complex structures, and there is unfortunately not enough structural or energetic information in literature. Reliable experimental data on heats of formation, ionization potentials and dipole moments are rare. Therefore, molecular orbital calculations for these compounds are needed in order to obtain more reliable information. In this work, molecular orbital calculations have been carried out for 13 different alkyl and alkenyllithium compounds by using MNDO method with the intent to determine their geometric and electronic structures and also the nature of the carbon- lithium bond.. In the calculations, the geometries of the molecules have been optimized and the electronic energies have been calculated by using these optimum parameters. For all of the organolithium compounds investigated, ionization potentials, dipole moments, heats of formation, charge densities, electron densities and the energies of the electronic levels have been obtained. As a result ; it has been determined that the empty 2p orbitals of lithium atom also take place in the bonding. The unexpected geometries of the compounds investigated are attributed to the partial ionic character of carbon-lithium bonds and to the a-donor and 71-acceptor characters of lithium. Furthermore ; the heats of formation and dipole moments of the molecules have been compared with each other and also with the corresponding alkane in order to explain the effect of lithium on the stability of the molecule. The results of the calculations have been explained in terms of the number of carbon atoms in the alkyl chain.