Polimer reçine bazlı dişçilik braketlerinin 3D yazıcı ile üretimi
Production of polymer resin based dental brackets with 3D printer
  1. Tez No: 678788
  2. Yazar: MEHMET KEMAL ERDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TOPUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Diş Hekimliği, Makine Mühendisliği, Dentistry, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, polimer akrilik şeffaflaştırışı ve reçine yazıcı kullanılarak 20 adet braket 3D SLA baskı teknikleri kullanılarak diş braketleri oluşturulmuştur. Oluşturulan braketler yoğunluk ölçümü yapılmış ve 90 mm yoğunluk değeri bulunmuştur. Bunla GOM yazılımıyla bir gerçek diş kalıbı kullanılarak braketlerin tahmini yerleşimi yapılmış ve 4,5 pah değeri olan ortam seçilerek bir renk değişimi kartelası gözlemlenmiştir. Burada üretilen braketlerin 0.456 ile bir renk değişimine maruz kaldığı tespit edilmiştir. Bununla birlikte 2 tona kadar renk değişiminin klinik çalışmalarda önemsiz olduğu literatürde yer alan bilgiler olduğundan bu değişlik dikkate alınmamıştır. Çalışma sonucunda şeffaf görünüme sahip reçine esaslı ve kolay bir üretim tekniği olan hızlı 3D üretim yönteminin kullanılmasıyla, dişçilik uygulamalarında kullanılması tavsiye edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 20 brackets were created using polymer acrylic transparency and resin printer using 3D SLA printing techniques. The density of the brackets formed was measured and the density value of 90 mm was found. In addition, the estimated placement of the brackets was made using a real tooth mold with the GOM software and a color change chart was observed by selecting the medium with a pH value of 4.5. It has been determined that the brackets produced here undergo a color change with 0.456. However, since there is information in the literature that color change up to 2 tons is insignificant in clinical studies, this change has not been taken into account. As a result of the study, it was recommended to be used in dental applications by using the fast 3D production method, which is a resin-based and easy production technique with a transparent appearance.