Universal adezivler ile birlikte kullanılan silan ajanlarının estetik CAD/CAM materyallerinin bağlantı dayanımı üzerine etkisi
Effect of silane agents used in combination with universal adhesives on the bond strength of aesthetic CAD/CAM materials
  1. Tez No: 678831
  2. Yazar: ECE EROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENNET ELÇİN SAĞIRKAYA
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasının amacı, tek başına ve farklı silan ajanları ile birlikte kullanılan universal adezivin, estetik CAD/CAM materyalleri ile rezin siman arasındaki makaslama bağlanma dayanımına (MBD) etkisinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmada Lityum disilikat seramik (IPS e.max CAD)[E], Zirkonya ile güçlendirilmiş lityum silikat seramik (Vita Suprinity)[VS], Feldspatik seramik (Vita Mark II)[VM], Hibrit seramik (Vita Enamic)[VE], Esnek nanoseramik (GC Cerasmart)[C] olmak üzere 5 farklı CAD/CAM materyali kullanıldı. Her bir materyalden 50 adet olacak şekilde 5x5x1,5 mm boyutlarında toplam 250 adet örnek hazırlandı. Tüm örneklerin yüzeyi %9,5 hidroflorik asit ile pürüzlendirildikten sonra, uygulanacak yüzey işlemlerine göre 5 alt gruba ayrıldı (n=10): Monobond Plus (MBP), Single Bond Universal Adeziv (SBU), Monobond Plus+Single Bond Universal Adeziv (MBP+SBU), Monobond S+Single Bond Universal Adeziv (MBS+SBU) ve Clearfil Ceramic Primer+Single Bond Universal Adeziv (CCP+SBU) kullanıldı. Yüzey işlemlerinden sonra örneklere adeziv rezin siman (Panavia V5) bağlandı ve örneklere üniversal test cihazı ile 0,5 mm/dk kafa hızında MBD testi uygulandı. Veriler iki yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Tukey HSD testleri kullanılarak istatistiksel olarak analiz edildi. Kırık tipleri taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile incelendi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the effect of the universal adhesive, which is used alone and in combination with different silane agents, on the shear bonding strength (SBS) between aesthetic CAD/CAM materials and resin siman. Material and Method: Lithium disilicate ceramic (IPS e.max CAD)[E], Zirconia reinforced lithium silicate ceramic (Vita Suprinity)[VS], Feldspatik ceramic (Vita Mark II)[VM], Hybrid ceramic (Vita Enamic), [AND] Flexible nanoseramik (GC Cerasmart)[C] including 5 different CAD/CAM materials were used. A total of 250 samples of 5x5x1.5 mm in size, 50 of each material, were prepared. After etching the surface of all samples with 9.5% hydrofluoric acid, they were divided into 5 subgroups according to the surface treatments to be applied (n = 10): Monobond Plus (MBP), Single Bond Universal Adhesive (SBU), Monobond Plus + Single Bond Universal Adhesive (MBP) + SBU), Monobond S + Single Bond Universal Adhesive (MBS + SBU) and Clearfil Ceramic Primer + Single Bond Universal Adhesive (CCP + SBU) were used. After surface treatments, adhesive resin cement (Panavia V5) was bonded to the samples and SBS test was applied to the samples with a universal testing machine at a crosshead speed of 0.5 mm/min. Data were analyzed statistically using two-way analysis of variance (ANOVA) and Tukey HSD tests. The fracture types were examined by scanning electron microscopy (SEM).