Otomotiv sektöründeki dağıtım sözleşmelerinden kaynaklanan hukuki ilişkilerin Rekabet Hukuku açısından değerlendirilmesi
Analysis of legal relations arising from distribution agreements in automotive sector from Competition Law perspective
  1. Tez No: 413616
  2. Yazar: ÖZGE KARABULUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET F. ŞUA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 523
Özet
Otomotiv sektöründeki dağıtım sözleşmelerinin rekabet hukuku düzenlemeleri açısından değerlendirilmesine ilişkin olan bu çalışmamız bazı temel amaçlara hizmet etmektedir. Bu amaçların ilki, otomotiv satış ve satış sonrası pazarının temel özelliklerini tespit etmek ve ürünün, pazarın ve pazardaki oyuncuların niteliklerine göre şekillenen otomotiv dağıtım sözleşmelerinin genel dağıtım sözleşmelerinden ayrılan yönlerini net olarak ortaya koymaktır. Böylece otomotiv dağıtım sözleşmelerinin halen kendilerine özgü hukuki düzenlemelere tabi tutulmasının sebepleri daha iyi anlaşılabilecektir. Çalışmamızın amaçlarından bir diğeri de otomotiv sektöründeki dağıtım sözleşmelerinin tabi olduğu rekabet hukuku düzenlemelerinin mehaz Avrupa Birliği tüzükleri ile karşılaştırmalı olarak ve Rekabet Kurulu kararları eşliğinde net ve kapsamlı bir şekilde izah edilmesidir. Böylece bir hayli karmaşık olan bu düzenlemelerin okuyucu tarafından doğru bir şekilde yorumlanması mümkün olacaktır. Bu açıklamalar, çalışmamızın uygulamadaki ana sorunların çözümlenmesine ilişkin olan bir sonraki kısmına temel oluşturacaktır. Çalışmamızın kanaatimizce en önemli amacı ise otomotiv dağıtım sözleşmelerinin uygulanması esnasında karşılaşılan bazı temel sorunların net olarak ortaya konulması ve bunlara pratik çözümler getirilmesidir. Örneğin belli koşulları sağlamadığı için geçersiz sayılan otomotiv dağıtım sözleşmesinin yarattığı hukuki sorunlar ya da sözleşmenin rekabet hukuku mevzuatı uyarınca içermek zorunda olduğu tek tip hükümlerin genel işlem şartları olarak değerlendirilip değerlendirilemeyeceği gibi meseleler uygulamada çözümsüz bırakılan konulardır. Yine otomobil sağlayıcısının sınai mülkiyet haklarını korumak için aldığı hukuki tedbirlerin rekabet hukuku açısından değerlendirilmesi ve rekabet düzeni tarafından özel önem atfedilen motorlu taşıtlara ilişkin satış sonrası hizmetlerinin dağıtımına dair sözleşmelerde sağlayıcının dağıtıcılar ve sektörde faaliyet gösteren üçüncü kişilerle olan ilişkilerinde uyması gereken temel kurallar çalışmamızda detaylı olarak yer verilecek olan hususlardır.
Özet (Çeviri)
Our study in relation to the evaluation of distribution agreements in automotive sector from competition law perspective has certain basic purposes. First of such purposes is to determine basic characteristics of automotive sale and after sale market and to present differentiating aspects of automotive distribution agreements which are formalized in line with characteristics of product, market and market players from the common distribution agreements. Thus, the reasons for automotive distribution agreements being subject to specific regulations might be better understood. Another purpose of our study is the explicit and detailed explanation of the competition law regulations which automotive distribution agreements are subject to, in a manner accompanied with Competition Authority's decisions and in comparison with the referred European Union regulations. Thus, it will be possible for the readers to accurately interpret such regulations which are quite complicated. Such explanations will establish the basis for the next section of our study regarding the solution of main problems in practice. Most important purpose of our study is to identify, in an explicit manner, certain basic problems with the practice of automotive distribution agreements and to find practical solution to these. For example, legal problems caused by automotive distribution agreements which are void due to not complying with certain conditions and/or matters such as whether the uniform provisions that are inserted in the agreements pursuant to competition law rules shall be deemed as“standard form of contracts”remain without solution in practice. Again, evaluation of the precautions adopted by automobile suppliers for protecting their intellectual property rights from competition law perspective and basic rules that the supplier should comply in its relations with distributors and third parties, who are conducting activities in sector within the scope of after sales services distribution agreements, are the subjects that will be evaluated in our study with detail.