Kalkınmacı devlet uygulamalarının karşılaştırmalı tarihsel bir analizi: İngiltere, ABD, Japonya, Güney Kore, Tayvan ve Brezilya
A comparative historical analysis of developmental state practices: UK, USA, Japan, South Korea, Taiwan and Brazil
- Tez No: 678840
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırmada, kalkınmacı devlet bağlamında gelişmiş olarak ele alınan ülkeler ve gelişmekte olan ülkeler karşılaştırmalı tarihsel bir analiz metoduyla ele alınmaktadır. Bu bağlamda; gelişmiş ülkeler olarak İngiltere, ABD, Japonya, Güney Kore ve Tayvan; gelişmekte olan ülke olarak da Brezilya tercih edilmiştir. Bu ülkeler, gömülü otonomi, eğitim ve toprak reformları ve dış yardımlar bağlamında karşılaştırılmış, araştırma sürecinde bunlar dışında kalan bazı başka faktörler de keşfedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, developed countries and developing countries in the context of the developmental state are dealt with by a comparative historical analysis method. In this context; UK, USA, Japan, South Korea, and Taiwan were chosen as developed countries; Brazil was chosen as a developing country. These countries were compared in the context of embedded autonomy, education and land reforms, and foreign aid. Some other factors were also discovered during the research process.