Rödovans sözleşmesi
Royalty agreement
  1. Tez No: 678841
  2. Yazar: BURAK BAHADIR AYRANCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ARBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Madencilik sektörü ekonomi ve endüstrinin temel birimi olarak karşımıza çıkmaktadır. Madencilik alanındaki uygulamaların kesintisiz ve hızlı bir şekilde yerine getirilmesi büyük önem arz etmektedir. Maden Kanunu'nda bir maden ruhsatının bölünemeyeceği açıkça zikredilmiştir. İşte bu bölünmezlik ilkesi Maden ocaklarının işletilmesini sekteye uğratması sonucu rödovans sözleşmesi gündeme gelmiştir. Rödovans sözleşmesi kısaca maden işletme ruhsatının kiralanması olarak kullandırma amacı güden bir sözleşme olarak nitelendirilebilir. Bu çerçevede tezin konusu olan rödovans sözleşmesinin tarafları, niteliği, şekil şartları, tarafların hakları ve borçları ile sonuçları incelenmiştir. Tezin birinci bölümünde kendine özgü bir ayni hak statüsünde olan maden hakkı kavramı incelenmiştir. Daha sonra ise rödovans sözleşmesinin tanımı ve konusu irdelenmiştir. İkinci bölümde ise sözleşmenin tarafları, hukuki niteliği, sözleşmeye ilişkin şekil şartları ve diğer sözleşmelerden ayrılmasına ilişkin çerçeve çizilmiştir. Bu kapsamda rödovans sözleşmesi atipik bir sözleşme olarak iki tarafa borç yükleyen eklemeli karma tipte bir sözleşme olarak nitelendirilmiştir. Tezin üçüncü bölümünde atipik bir sözleşme olması dolayısıyla kendisine uygulanacak hukuk doktrin ve uygulama çerçevesinde belirlenmeye çalışılmıştır. Buna göre oldukça benzerlik gösterdiği ürün kirası sözleşmesinin hükümleri rödovans sözleşmesinde de mahiyetine uygun düştüğü ölçüde uygulanacaktır. Sözleşmenin sona ermesi ve sonuçları sona erme halinde tarafların hak ve yükümlülükleri ise son bölümde incelenmiş ve ürün kirası sözleşmesinden kıyas yoluyla tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mining industry is the key element of economy and industry. It is of great importance that the applications in the mining field are accede uninterruptedly and quickly. It is clearly prohibited in the Regulation of Mining Code that mining rights cannot be divided. As this principle of indivisibility hindered the operation of the mining fields, royalty agreements came to the fore. The royalty agreement can be briefly described as a contract that aims to make use of the mining operation license as a lease. Subject of the thesis could be listed as follows: the parties of the royalty agreement, its legal nature, requirements of form, contractual rights and obligations of the parties and results of royalty agreement. In the first section of the thesis, mining rights are exemined. Which could be described as a unique right in rem. Then definition and subject of the royalty agreements, are explained. In the second section, the parties of the agreement, its legal nature, the requirements of form of the agreement and its separation from other agreements are exemined. İn this context, royalty agrrement is described as an atypical, additive mixed type contract that imposes debts on both parties. Since it is an atypical contract, the law to be applied to royalty agreement is determined within the framework of doctrine an practice in the third section or the thesis. Accordingly, the provisions of the ususfructary lease agreement, which it is very similar to, will be applied in the royalty agreement to the extent that it conforms to its nature. In case of termination of the contract and its consequences, the rights and obligations of the parties are examined in the last section and tried to be determined by comparison from the ususfructary lease agreement.