Denizcilik işletmelerinde kurum kültürü ile çalışan performansı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between organizational culture and employee performans in maritime businesses
- Tez No: 678845
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL BAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, İşletme, Marine, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Günümüz dünyası bilgi transferinin çok hızlı yaşandığı baş döndürücü bir hıza sahiptir. Bu koşullar altında işletmelerin rekabet gücünü oluşturan unsurlarda benzer bir hızla değişmektedir. Ürün ve hizmet üretiminin her aşaması kolaylıkla taklit edilebilir hale gelmiş, tüm işletmeler gibi denizcilik işletmeleri de rekabet güçlerini koruyabilmek için taklit edilmesi güç özellikler ve yöntemler geliştirmek zorunda kalmıştır. Rekabet gücünün yüksek seviyelerde tutulmasında anahtar konumda olan işletme performansı çalışan performansından doğrudan etkilenmektedir. Kültür ise taklit edilmesi en güç unsurlardan bir tanesidir. Güçlü bir kurumsal kültür altyapısı oluşturarak çalışanlarının bu kültürü yüksek düzeyde benimsemesini sağlayabilen denizcilik işletmeleri, çalışanlarının üst düzeyde performans göstermelerini sağlayarak rekabet güçlerini de üst seviyede tutabileceklerdir.
Özet (Çeviri)
The world of today has stunning pace where knowledge transfer has been experienced fast. Under these circumstances, the components that form the competitive power of the businesses have been changing in the same manner. Every stage of product and service production has ended up being imitated. Likewise, in order to protect their competitive power, maritime businesses have had to improve inimitable specifications and methods. Business performance having a key position in keeping the competitive power on high levels has been directly affected by the employee performance. Culture is one of the components hard to be imitated. So, building a strong institutional cultural infrastructure, maritime businesses making her employees embrace this institutional culture will also be able to keep the competitive power on high levels by providing employee performance on significant levels.