Fotovoltaik panel (PV) destekli kuyu suyu ile doğal klima uygulamasının deneysel incelenmesi
Experimental investigation of natural air conditioning application with photovoltaic panel (PV) supported well water
  1. Tez No: 678859
  2. Yazar: BARIŞ KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZAYİ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, Karabük Üniversitesi Demir Çelik Kampüsünde bulunan 4x5.5x3.34 (m) boyutlarındaki deney evinin, fotovoltaik panel desteği ile doğal kaynak olan kuyu suyunun soğutma etkisinden faydalanılarak yaz ayları için soğutma yükünün karşılanması ve kullanılabilir su temini deneysel olarak incelenmiştir. Amaca yönelik olarak 800 W kurulu gücü olan PV paneller ile desteklenen doğal klima ve su temin sistemi kurulmuştur. Bu sistem ile mahal sıcaklığı yaz klima ısıl konfor şartlarında tutulmuştur. Aynı zamanda kuyudan soğutma ünitesi (fan coil) ihtiyacından fazla su, bahçe sulama amacı için kullanılmıştır. Soğutma ünitesinden ısınarak çıkan su bina çatısında depolanarak evsel ihtiyaçların karşılanmasında kullanılmıştır. Sistemde soğutma ihtiyacının en fazla olduğu Temmuz ve Ağustos aylarında, farklı günlerde, mahal için set edilen 22°C ısıl konfor şartı ve farklı su debilerinde (0.3 m^3⁄h, 0.5 m^3⁄h ve 0.7 m^3⁄h) ortam sıcaklığı sırası ile 20.5 °C, 21.94 °C ve 22.09 °C günlük ortalama değerlerinde tutulmuştur. Kuyudan gelen suyun soğutma ünitesine (fan coil) giriş ve çıkış sıcaklıkları ölçülerek bu suyun bahçe sulama ve kullanım suyu olarak da kullanılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, meeting the cooling load and usable water supply for the summer months by taking advantage of the cooling effect of the natural source well water with the photovoltaic panel support of the 4x5.5x3.34 (m) experimental house in the Demir Çelik Campus of Karabük University were experimentally investigated. For the purpose, natural air conditioning and water supply system supported by PV panels with an installed power of 800 W were installed. With this system, the room temperature is kept in summer air conditioning thermal comfort conditions. At the same time, more water than the need of the cooling unit (fan coil) from the well was used for garden irrigation purposes. The water coming out of the cooling unit by heating was stored on the roof of the building and used to meet domestic needs. In July and August, when the cooling need in the system is highest, on different days, at 22°C thermal comfort condition set for the space and at different water flow rates (0.3 m^3⁄h, 0.5 m^3⁄h and 0.7 m^3⁄h) ambient temperature was kept at the daily average values of 20.5 °C, 21.94 °C and 22.09 °C, respectively. By measuring the inlet and outlet temperatures of the water coming from the well to the cooling unit (fan coil), it has been seen that this water can also be used as garden irrigation and utility water.