Çeşitli laktik kültür kombinasyonlarının yoğurt ve benzeri fermente süt ürünleri yapımında kullanılması ve elde edilen bu ürünlerin bazı özellikleri üzerine depolama sürelerinin etkisi
  1. Tez No: 67886
  2. Yazar: KENAN SİNAN DAYISOYLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN AKYÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Öz Bu çalışmada yoğurt ve benzeri fermente süt ürünlerinin yapımında, geleneksel yoğurt kültürleriyle birlikte Lactobacillus acidophilus ve Bifidobacterium bifıdum kültürlerinin kullanım imkanları araştırılmıştır. Bu kültürlerin değişik kombinasyonları kullanılarak üretimi gerçekleştirilen üç farklı grup ürünün, 30 günlük depolama sürecinde; fiziksel, kimyasal, mikrobiyolojik ve duyusal özellikleri incelenmiş, raf ömrü daha uzun olan ürünlerin tespitine çalışılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; Kullanılan kültür kombinasyonları, her üç gruba ait örneklerin fiziksel ve kimyasal özellikleri üzerinde istatistiksel olarak önemli bir etki göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, usability of combinations of traditional yogurt cultures, Lactobacillus acidophilus and Bifidobacterium bifidum in yogurt and related fermented products was investigated. Effects of culture combinations and storage times on physical, chemical, microbiological and sensory properties of yogurt and related fermented products were examined. The physical and chemical properties of samples were not significantly affected by culture combinations.