Ülkemizde üretilen ve tüketime sunulan farklı peynir çeşitlerinde lipolitik değişmeler ve diğer bazı özellikler üzerinde araştırmalar
A Study on lipolytic changes and some other parameters different types of cheses produced and consumed in Turkey
- Tez No: 67885
- Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET ÜLKEMİZDE ÜRETİLEN VE TÜKETİME SUNULAN FARKLİ PEYNİR ÇEŞİTLERİNDE LİPOLİTİK DEĞİŞMELER VE DİĞER BAZI ÖZELLİKLER ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR Bu çalışmada, ülkemizde üretilen ve tüketime sunulan peynir çeşitlerinde (Tulum, Küflü-Civil, Beyaz, Otlu ve Kaşar) lipolizden kaynaklanan parçalanmanın etkisi ve lipolizin seviyesi tespit edilmiştir. Ayrıca bu peynir çeşitlerine kimyasal, mikrobiyolojik analizler ve duyusal testler uygulanmıştır. Analiz sonuçları genel ve özel olarak iki aşamada istatistiksel değerlendirmeye alınmış, bunun için SAS ve Co Stat paket programlan kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre; 1.
Özet (Çeviri)
SUMMARY A STUDY ON LIPOLYTIC CHANGES AND SOME OTHER PARAMETERS DIFFERENT TYPES OF CHEESES PRODUCED AND CONSUMED IN TURKEY In this study the effect of breakdown due to lipolysis and total lipolysis in the different types of cheeses, including Tulum, Moldy-Civil, White, Herb, and Kashar were investigated. In addition some chemical, microbiological analyses and sensory test were performed. The results for each type of cheese and the average of all cheese samples were separately analysed, by using S AS and Co Stat packet programs. The results were as follows; 1.