Sekiz haftalık TRX (Training Resistance Exercises) egzersizlerinin futbolcularda bazı motorik özelliklere ve vücut yağ yüzdesine olan etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of eight weeks of TRX (Training Resistance Exercises) exercises on some motorical abilities and body fat percentage of football players
  1. Tez No: 678878
  2. Yazar: SADETTİN ÇETİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı futbolculara uygulanacak olan sekiz haftalık trx egzersizlerinin bazı motorik özelliklere ve vücut yağ yüzdesine olan etkisinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışma Aydın ilinde bulunan Efeler 09 Spor kulübü ve Kuşadası Spor kulübünde mücadele eden futbolcuların katılması planlandı. Bu amaçla, 51 kişi seçilip kura yöntemi ile TRX deney grubu (n=25) ve kontrol grubu (n=26) olarak ikiye ayrılmıştır. Her iki gruba da egzersiz programının başlamasından 8 hafta önce vücut ağırlık ve boy ölçümleri, vücut yağ yüzdesi, otur-uzan testi, dikey sıçrama testi, handgrip testi, 20 metre sürat testi, dinamik denge testi uygulandı. Antreman süresi, sekiz hafta Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Spor Salon'unda uygulanması yapıldı. Deney ve Kontrol grubu futbolcuları aynı futbol antreman programını uygulandı. Kontrol grubu rutin futbol antrenmanlarına devam ederken, Deney grubu ise rutin futbol antrenmanlarına ek olarak 8 haftada iki gün 1 saat boyunca TRX egzersizleri uygulandı. Sekiz hafta sonunda, egzersizler ve antrenmanlar uygulandı ve son test ölçümleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study investigation of the effect of eight weeks trx exercises on some motoric abilities and body fat percentage in football players. Material and Methods: 51 volunteer football players participated in this study 25 in the test group and 26 in the control group. Body weight and height measurements, body fat percentage, sit and reach test, vertical jump test, handgrip test, 20 meter speed test, isokinetic balance test were applied to both groups 8 weeks before the start of the exercise program. The training period was implemented in the Aydın Adnan Menderes University Sports Hall for eight weeks during the pre-season preparation period. Experimental and Control group football players applied the same football training program. While the control group continued their routine football training, the experimental group was given TRX exercise for 1 hour, 2 days in 8 weeks, in addition to routine football training. At the end of eight weeks, post-test measurements were made. Results: As a result of the research, it was seen that there was a statistically significant difference according to the results of the dependent sample t test performed according to the vertical jump, flexibility, balance, right hand claw strength, left hand claw strength test results of the experimental and control groups, while there was a statistically significant difference only in the experimental group in the 20-meter sprint run.