Üniversite yöneticilerinin teknoloji liderliği yeterlilik algısının incelenmesi: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi örneği
Examining the perception of technology leadership competency of university managers: The case of Burdur Mehmet Aki̇f Ersoy University
  1. Tez No: 678877
  2. Yazar: TUĞBA KARAOĞLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMMÜ GÜLSÜM KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Teknolojinin; etkili ve verimli kullanılması karşılığında insanlığı yönlendirecek, bu gücü insanlara aktaracak lider kişilerin varlığının ortaya çıkması teknolojik lider olgusunu ortaya çıkarmıştır. Teknolojik lider gerektiği durumlarda teknolojinin temini için çözüm yolları bulmayı sağlayacaktır. Özellikle üniversitelerde teknolojinin etkin kullanılması, eğitim faaliyetleri için alımı, değişen ve gelişen teknolojinin takibi akademik ve idari yöneticilerin teknolojik liderlik yeterlilik düzeyleri ile ilişkilidir. Bu nedenler göz önünde bulundurularak akademik ve idari yöneticilerin teknolojik liderlik yeterlilik düzeyleri araştırılarak incelenmiştir. Yapılmış olan bu çalışmada, liderlik kavramından başlanarak liderliğin önemi ve liderlik gücünün kaynakları ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Liderlik kavramından teknolojik liderlik kavramına geçiş yapılmış, eğitimde teknolojik liderlik ve yeterlilik konusu NETS standartları adı altında birleştirilerek ele alınmıştır. NETS standartları öğretmenler, öğrenciler, teknoloji koçları, bilgisayar bilimi eğiticileri ve yöneticiler açısından kapsamlı şekilde ele alınarak araştırmanın literatür kısmı sonlandırılmıştır. Akademik ve idari yöneticilerin teknolojik liderlik yeterlilik düzeyleri arasında fark olup olmadığının belirlenmesi ise çalışmanın ana amacını oluşturmaktadır. Bu amaç doğrultusunda belirlenen hipotezleri test etmek için Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde görev yapan akademik ve idari yöneticilerden anket yoluyla veri toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 22.0 paket programında T – Testi ve ANOVA yöntemleriyle test edilmiş ve hipotezler sınanmıştır. Yapılan analizler sonucunda Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde görev yapan akademik ve idari yöneticiler, teknolojik liderlik öz yeterlilikleri noktasında kendilerini yeterli düzeyde görseler de akademik yöneticilerin idari yöneticilere kıyasla teknolojik liderlik öz yeterliliği açısından daha iyi oldukları sonucu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Technology; The emergence of leading people who will direct humanity and transfer this power to people in return for its effective and efficient use has revealed the phenomenon of technological leader. The technological leader will provide solutions for the supply of technology when necessary. Particularly, effective use of technology in universities, recruitment for educational activities, and follow-up of changing and developing technology are related to the technological leadership competence levels of academic and administrative administrators. Considering these reasons, technological leadership competence levels of academic and administrative administrators were investigated and examined. In this study, starting from the concept of leadership, the importance of leadership and the sources of leadership power are explained in detail. There has been a transition from the concept of leadership to the concept of technological leadership, and the subject of technological leadership and competence in education has been combined under the name of NETS standards. The literature part of the study has been ended by considering the NETS standards comprehensively in terms of teachers, students, technology coaches, computer science educators and administrators. The main purpose of the study is to determine whether there is a difference between the technological leadership competence levels of academic and administrative managers. In order to test the hypotheses determined in line with this purpose, data were collected from the academic and administrative administrators working at Burdur Mehmet Akif Ersoy University via questionnaire. The data obtained were tested with T-Test and ANOVA methods in SPSS 22.0 package program and the hypotheses were tested. As a result of the analysis, it has been revealed that academic and administrative administrators working at Burdur Mehmet Akif Ersoy University see themselves at a sufficient level in terms of technological leadership self-efficacy, but academic managers are better in terms of technological leadership self-efficacy compared to administrative managers.