Septoplasti olgularında iki farklı ortalama arter basıncı aralığı ile uygulanan kontrollü hipotansiyonun böbrek üzerine etkisinin NGAL (Neutrophil gelatinase associated lipocalin) düzeyleri ile değerlendirilmesi
Evaluation of effects of controlled hypotension applied with two different mean arterial pressure range in septoplasty cases on the kidney based on NGAL (Neutrophil gelatinase associated lipocalin) levels
  1. Tez No: 678895
  2. Yazar: SEDA ESRA ENEZ ALAY
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. CEREN KÖKSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Giriş ve Amaç: Araştırmamızda septoplasti işlemi gerçekleştirilen olgularda, operasyon sırasında düşük (50-57 mmHg) ve yüksek (58-65 mmHg) ortalama arter basıncı ile yapılmış kontrollü hipotansiyon uygulamasının böbrek üzerine yaptığı etkiyi nötrofil jelatinaz ilişkili lipokalin (NGAL) düzeyleri ile değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Metod: Araştırmamız 1 Mayıs 2019- 1 Mayıs 2020 tarihleri arasında 68 erkek ve 42 kadın olmak üzere toplam 110 hasta ile Sağlık Bilimleri Üniversitesi Fatih Sultan Mehmet SUAM Anestezi ve Reanimasyon Kliniği'nde yürütülmüştür. Hastalar kapalı zarf yöntemi ile tek kör olarak belirlenmiş ve ortalama arter basıncı (OAB) 50-57 mmHg olanlar Grup D, OAB 58-65 mmHg arasında takip edilecek olanlar Grup Y olacak şekilde kontrollü hipotansiyon (KH) uygulanmıştır. Grup D (±54) ve Grup Y (±53) olarak iki gruba randomize edilerek belirlenmiştir. Araştırma sırasında kalp tepe atımı (KTA), sistolik arteriyel basınç (SAB), diyastolik arteriyel basınç (DAB), OAB, periferik oksijen saturasyonu (SPO2), somatik near-infrared spektroskopi (NIRS), bispektral indeks (BIS), entübasyon sonrasında başlamak üzere end-tidal karbondioksit (EtCO2) değerleri takip parametreleri olarak belirlenmiştir. Takip parametreleri: indüksiyon öncesi (İND. ÖNC.), indüksiyon sonrası (İND. SON.) 5. dakika, cerrahi başladığında, cerrahinin 10.dk, 20.dk,30 dk ve sonrasında 15 dakikalık aralıklarla, cerrahi sonlandığında (CER. SON.), ekstübasyon öncesi (EKS. ÖNC.), ekstübasyondan 5 dakika sonrası (EKS. SON.) kayıt altına alınmıştır. Hastalardan indüksiyon sonrası, indüksiyonun 6. ve 24 saatinde kan örnekleri alınmış ve bu örneklerden kreatinin ve NGAL değerleri bakılmıştır. Ayrıca hastaların post op 24 saat boyunca idrar volümleri toplanmıştır. Bulgular: Yaş ortalaması 32,21±10,13 yıl olan 66 erkek ve 41 kadın olmak üzere toplam 107 hasta ile yürütülen araştırmamızda; Grup D ve Grup Y arasında yaş, vücut kitle indeksi (VKI), kilo, boy ve cinsiyet açısından anlamlı fark yoktu. Grup D ve Grup Y arasında NGAL 0. Saat, 6. Saat ve 24. Saat arasında anlamlı bir fark saptanmadı. Cerrahi süre ile 6. saat NGAL, 24. saat kreatinin arasında ve anestezi süresi ile 6. saat NGAL arasında aynı yönlü korelasyon vardı. Grup Y'de sol NIRS değerinde %20'den fazla düşüş olanların 6.saat NGAL değeri %20'den fazla düşüş olmayanlara göre daha yüksekti. Sonuç: Sonuç olarak düşük ve yüksek ortalama arter basıncı grupları arasında NGAL 0. Saat, 6. Saat ve 24. Saat arasında anlamlı bir fark bulunamasa da grup içinde birçok parametrenin etkilenebildiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Background and aim: In this study, it was aimed to evaluate the effect of controlled hypotension application with low (50-57 mmHg) and high (58-65 mmHg) mean arterial pressure on the kidney with neutrophil gelatinase-associated lipocalin (NGAL) levels in patients who underwent septoplasty. Materials and Methods: The research was conducted between May 1, 2019 and May 1, 2020 in Health Sciences University Fatih Sultan Mehmet SUAM Anesthesia and Reanimation Clinic with a total of 110 patients, 68 male and 42 female. The patients were determined as single blind with the closed envelope method and controlled hypotension (HR) was applied so that the mean arterial pressure (MAP) was Group D with 50-57 mmHg, and the ones to be monitored between 58-65 mmHg were Group Y. Group D (± 54) and Group Y (± 53) were randomized into two groups. During the research, heart crest (HR), systolic arterial pressure (SAP), diastolic arterial pressure (DAP), MAP, peripheral oxygen saturation (SPO2), somatic near-infrared spectroscopy (NIRS), bispectral index (BIS), starting after intubation End-tidal carbon dioxide (EtCO2) values were determined as follow-up parameters. Follow-up parameters were determined before induction (IND. ÖNC.), After induction (IND. SON.), 5th minute, at the start of surgery, 10 minutes, 20 minutes, 30 minutes and at 15-minute intervals after surgery (CER. SON.), Before extubation (EKS. ÖNC.), 5 minutes after extubation (EKS. SON.), were recorded. After induction, blood samples were taken from the patients at 6 and 24 hours of induction and creatinine and NGAL values were measured from these samples. In addition, urine volumes of the patients were collected for 24 hours post op. Results: In our study conducted with a total of 107 patients, 66 males and 41 females, with a mean age of 32.21 ± 10.13 years; Between Group D and Group Y; There was no significant difference in terms of age, body mass index (BMI), weight, height and gender. There was no significant difference between Group D and Group Y in terms of NGAL 0th hour, 6th hour and 24th hour. There was the same directional correlation between surgery time and 6 hour NGAL, 24 hour creatinine, and anesthesia duration and 6 hour NGAL. The 6th-hour NGAL value of those with a decrease of more than 20% in the left NIRS value in Group Y was higher than those who did not decrease more than 20%. Conclusion: As a result, although there was no significant difference between NGAL 0th hour, 6th hour and 24th hour between the low and high mean arterial pressure groups, it was determined that many parameters within the group could be affected.