Etkilenme endişesi bağlamında Tevfik Fikret ve şiiri
Tevfik Fikret and his poems in the context of anxiety of influence
- Tez No: 678916
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZHAN KARABURGU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Servet-i Fünûn'un kurucuları arasında sayılan Tevfik Fikret, edebiyatımıza birçok yenilik getirmiştir. Tevfik Fikret, şairliğinin ilk yıllarında Divan edebiyatından, ilerleyen yıllarda ise Batı edebiyatından beslenmiştir. Bu beslenme onun kimliğine ve şiirine yeni bir bakış açısı kazandırmıştır. Tevfik Fikret, Türk edebiyatının yanı sıra Batı edebiyatından da uzak durmamıştır. O, Türk edebiyatının gelişimine katkıda bulunmak ve onu ileriye taşımak için çaba harcayan önemli bir şairdir. Bu çalışmada Tevfik Fikret'in etkilendiği ve beslendiği şairler ele alınmıştır. Fikret'in şiirleri, etkilendiği şairlerin şiirleri kapsamında, Harold Bloom'un“Etkilenme Endişesi”adlı şiir teorisi ölçüt alınarak incelenmiştir. Giriş bölümünde Tevfik Fikret ve Etkilenme Endişesi hakkında yapılan çalışmalara yer verilmiştir. Birinci bölümde Tevfik Fikret'in edebi kimliği üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde ilk olarak“Etkilenme Endişesi”teorisinin altı revizyon kategorisi açıklanmış ve bölümün devamında ise Tevfik Fikret'in etkilendiği şair ve yazarlar belirlenmiştir. Dönem kategorisi yapılarak etkilenme endişesi yaşadığı şairlerin şiirleri tespit edilmiş ve revizyon kategorilerine göre değerlendirilmiştir. Sonuç bölümünde, incelemenin genel değerlendirilmesi yapılmıştır. Çalışma boyunca faydalanılan eserlerin tamamına kaynakça bölümünde yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Tevfik Fikret, who is considered one of the founders of Servet-i Fünûn, has brought many innovations to our literature. Tevfik Fikret fed on Divan literature in the early years of his poesy and Western literature in the following years. This nutrition has given a new perspective to his identity and poetry. In addition to Western literature, Tevfik Fikret did not stay away from the Turkish literature. He is an important poet who strived for contributing to the development of Turkish literature and moving it forward. In this study, the poets from whom Tevfik Fikret was influenced and who he influenced were discussed. Fikret's poems were examined as part of the poems of the poets he was influenced by, considering Harold Bloom's theory of poetry called the“Anxiety of Influence”. In the introduction part, studies on Tevfik Fikret and Anxiety of Influence are included. In the first chapter, Tevfik Fikret's literary identity is emphasized. In the second chapter, initially six revision categories of the“Anxiety of Influence”theory were explained and poets and writers who influenced Tevfik Fikret were determined in the rest of the chapter. By making the period categorization, the poems of the poets from whom Fikret had the anxiety of influence were determined and evaluated according to the revision categories. In the conclusion part, a general evaluation of the review was made. All of the works used in the study are included in the bibliography section.