The effect of exchange rate on firm performance: Evindence from Turkish listed firms
Döviz kurunun firma performansına etkisi : Türkiye'den kanıtlar
  1. Tez No: 678917
  2. Yazar: BERKAY CANATAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHADIR ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Firma performansı uzun yıllardır araştırmacıların çalıştığı bir konu olmuştur. Firma performansını belirleyen faktörlerin neler olduğu çalışmalarda üzerinde durulan konulardan olmuştur. Döviz kuru bir fiyattır. Başka bir deyişle, döviz kuru, bir para biriminin başka bir para birimi cinsinden fiyatıdır. Bir ülkenin para biriminin istikrarsız olması, o ülkede olumsuz ekonomik faaliyetlere yol açar. Döviz kuru uluslararası mal ve hizmet ticareti esas alınarak belirlenirken, teknolojinin hızla gelişmesi ile para piyasaları döviz kurlarının belirlenmesinde daha etkili hale gelmiştir. Bu bağlamda ekonomideki en kritik göstergelerden biri döviz kurudur. Bu çalışma, döviz kurunun tekstil firmalarının finansal performansı üzerindeki etkisini açıklamayı amaçlamaktadır. Bu kapsamda 2005-2019 dönemi için 22 Türk tekstil firması seçilmiştir. Tahmin yöntemi olarak Gölge Değişkenli En Küçük Kareler Yöntemi kullanılmıştır. Çalışmada bağımlı değişken olarak aktif karlılığı (roa), ana bağımsız değişken olarak reel effektif döviz kuru kullanılmıştır. Ayrıca çalışmada yaş, büyüklük ve kaldıraç değişkenleri kontrol değişkenleri olarak eklenmiştir. Ana modelin sağlamlığının test edilmesi amacıyla özkaynak karlılığı (roe) değişkeninden de faydalanılmıştır. Sonuç olarak, reel döviz kurundaki değişimin roa ve roe'yi olumsuz etkilediği ve bu etkinin istatistiksel olarak anlamlı olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Firm performance is a subject that researchers have been working on for many years. The factors which determine the firm performance have been one of the issues emphasized in the studies. The exchange rate is a price. In other words, the exchange rate is the price of one currency in terms of another currency. A country's unstable currency leads to negative economic activities in that country. While the exchange rate is determined on the basis of international trade in goods and services, money markets became more effective in determining exchange rates as a result of the rapid development of technology. In this context, one of the most critical indicators in economy is the foreign exchange rate. This study aims to explain the effect of exchange rate on the financial performance of textile firms. In this context, 22 Turkish textile firms were selected for the period between 2005 and 2019. The Least Squares Dummy Variable Model was employed for analyses. In the study, Return on Asset (roa) was used as the dependent variable and the Real Effective Exchange Rate (reer) as the main independent variable. In addition, age, size, and lev were added as control variables in the study. Return on equity variable was also used to test the robustness of the main model. In conclusion, it was found that the change in the real exchange rate affected the roa and roe negatively and this effect was statistically significant.