Web 2.0 aracıyla desteklenen İngilizce kelime öğretiminin etkisinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
The investigation of English vocabulary teaching supported by a Web 2.0 tool in terms of various variables
- Tez No: 678918
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ADIGÜZEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 290
Özet
Bu araştırmanın amacı,“Plotagon”adlı Web 2.0 aracı kullanılarak yapılan kelime öğretiminin öğrencilerin kelime bilgisine, Web 2.0 araçlarına olan tutumlarına ve sınıf iklimine etkisini incelemektir. Araştırmanın çalışma grubunu, 2019-2020 öğretim yılında bir devlet üniversitesinin hazırlık okulunda öğrenim gören İngiliz Dili ve Edebiyatı öğrencileri oluşturmaktadır. Bu çalışmanın katılımcı sayısı toplam 53 üniversite öğrencisidir. Bu öğrencilerin 26'sı deney grubunu, 27'si kontrol grubunu oluşturmaktadır. Araştırmada, kelime öğretimi, deney grubunda“Plotagon”adlı Web 2.0 aracıyla gerçekleştirilirken; kontrol grubunda kelime öğretimi, Marzano'nun altı basamaklı kelime öğretme yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın süresi 11 haftadır. Öğrencilere toplam 65 eşdizimsel kelime öğretilmiştir. Araştırmada, nicel ve nitel veri toplama araçları kullanılmıştır. Araştırmanın nicel verileri, eşdizimsel kelime başarı testi, kelime bilgisi ölçeği (VKS), Web 2.0 araçları tutum ölçeği ve sınıf iklimi ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Bu veri araçlarından eşdizimsel kelime testi ve Web 2.0 araçları tutum ölçeği, araştırmacı tarafından geliştirilmiştir. Araştırmanın nitel boyutunda, öğrenci günlüklerinden yararlanılmıştır. Karma yöntemin kullanıldığı bu araştırmada nicel ve nitel veri analizi tekniklerinden yararlanılmıştır. Nicel verilerin analizi için SPSS paket programı kullanılarak betimsel istatistikler, Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi, Mann Whitney U Testi, tekrarlı ölçümler için ANOVA ve Friedman Testi kullanılmıştır. Nitel verilerin analizinde ise içerik analizi tekniklerinden yaralanılmıştır. Araştırma sonunda, Web 2.0 aracı destekli kelime öğretiminin öğrencilerin kelime bilgilerini arttırdığı, kalıcılığı, Web 2.0 araçlarına olan tutumlarını ve sınıf iklimini olumlu yönde etkilediği görülmüştür. Bu sonuçlar, Web 2.0 araçlarının kelime öğretimi derslerinde daha sık kullanılması gerektiği düşündürtmektedir. Son olarak, bu sonuçlar doğrultusunda; öğretmenlerin Web 2.0 araçlarını derslerine dahil ederken, nelere dikkat edebilecekleri konusunda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze the effect of vocabulary teaching using a Web 2.0 tool called“Plotagon”on students vocabulary knowledge, attitudes to Web 2.0 tools and classroom climate. The study group consists of English Language and Literature students who are studying at the preparatory school of a public university in the 2019-2020 academic year. The total number of participants in this study was 53 university students. The experimental group consists of 26 and the control group consists of 27 students. In the study, vocabulary teaching in the experimental group was performed by using a Web 2.0 tool called“Plotagon”, while the vocabulary teaching was performed in the control group by using Marzano's six- step vocabulary teaching strategy. The duration of the study was 11 weeks. 65 collocations were taught to the students in total. Quantitative and qualitative data collection tools were used in the research. Quantitative data of the study was obtained using collocation vocabulary achievement test, vocabulary knowledge scale (VKS), Web 2.0 tools attitude scale and classroom climate scale. Among these data tools, collocation achievement test and Web 2.0 attitude scale were developed by the researcher. In the qualitative part of the study, students' journals were used. In this research carried out by using mixed method, quantitative and qualitative data analysis techniques were used. In order to analyze quantitative data, descriptive statistics, Wilcoxon Signed Rank Test, Anova and Friedman test for repeated measurements were used. Qualitative analysis was conducted through content analysis. At the end of the research, it was found that Web 2.0 tool supported vocabulary teaching increased students' vocabulary knowledge, retention, positively affected their attitude to Web 2.0 tools and classroom climate. These results, make us think that Web 2.0 tools should be used more frequently in vocabulary teaching courses. Finally, in consequence of these results, some suggestions were made about what teachers can take into consideration when integrating Web 2.0 tools for their classes.