Karamık Gölü'ndeki turna balıkları (Esox lucius L.)'nın DNA dizileme yöntemiyle moleküler tanımlanması
Molecular identification of northern pike (Esox lucius L.) in Karamik Lake by DNA sequencing method
  1. Tez No: 678922
  2. Yazar: ELİF İŞİSAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET OĞUZ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Çalışmanın amacı, Karamık Gölü'nde (Afyonkarahisar) turna (Esox lucius L.) türlerinin mitokondriyal sitokrom oksidaz (COI) gen lokus sekanslarının belirlenmesi ve DNA sekanslama yöntemi ile turna balıklarının moleküler tanımlamasının yapılmasıdır. Bu amaç için evrensel FishF1 ve FishR1 primerleri kullanılmıştır. mtCOI geninin 653 bp kısmi belirgin nükleotidleri, her örnekten doğrudan dizilenmiştir. 3 Esox lucius örneğine ait mtCOI gen dizilerinin tam özdeş olduğu tanımlanmış ve dizilerde hiçbir nükleotid varyasyonu tespit edilmemiştir. COI gen dizilerindeki nükleotid yüzdesi %23.1 (A) ve %32.1 (T) dir. PAUP ile elde edilen COI dizi veri kümesi mesafe matrisine göre, bu çalışmada tanımlanan Esox lucius izolatları (MW315200-MW315202) ile genbankta kayıtlı Esox lucius izolatları (KT716353, KT124233, MG951592, KC500713) arasında minimum varyasyon görülmüştür (%0.1). UPGMA analizinde, Esox lucius izolatları COI gen dizi verilerine göre aynı küme altında gruplanmıştır. Sonuç olarak, Karamık Gölündeki turna balıklarının COI gen dizileri ilk defa bu çalışmada tanımlanmış ve bu türe ait genetik özelliklerin küresel ölçekte belirlenmesi çalışmalarına katkı yapılmıştır. COI gen dizi sonuçları, anatomik ve morfolojik özelliklerine göre tanımlanan Esox lucius'un taksonomik konumunu doğrulamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the mitochondrial cytochrome oxidase (COI) gene locus sequences of pike (Esox lucius L.) species in Karamık Lake (Afyonkarahisar) and to make molecular identification of pike fish by DNA sequencing method. For this purpose, the universal FishF1 and FishR1 primers were used. The 653 bp partial specific nucleotides of the mtCOI gene were sequenced directly from each sample. The mtCOI gene sequences of 3 Esox lucius samples were identified as identical and no nucleotide variation was detected in the sequences. The percentage of nucleotides in the COI gene sequences is 23.1% (A) and 32.1% (T). According to the distance matrix of the COI sequence dataset obtained by PAUP, a minimum variation (0.1%) was observed between Esox lucius isolates (MW315200-MW315202) defined in this study and Esox lucius isolates registered in the genbank (KT716353, KT124233, MG951592, KC500713). In UPGMA analysis, Esox lucius isolates were grouped under the same cluster according to the COI gene sequence data. As a result, the COI gene sequences of pike fish in Karamık Lake were defined for the first time in this study and contribution was made to the studies of determining the genetic characteristics of this species on a global scale. The COI gene sequence results confirmed the taxonomic position of the Esox lucius identified according to its anatomical and morphological characteristics.