Karamık Gölü (Afyonkarahisar) Hydrodroma despiciens türü (Acari hydrachnidia) üzerine ağır metallerin etkisi
Karamik Lake (Afyonkarahisar) Hydrodroma despiciens type (Acari hydrachnidia) effect on heavy metals
  1. Tez No: 434937
  2. Yazar: İREM YAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLDEREN UYSAL AKKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez 2014 yaz döneminde Karamık Gölünden (Çay/Afyonkarahisar) toplanan yaygın bir su kenesi olan Hydrodroma despiciens türü üzerinde ağır metal tuzlarının etkilerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Ağır metaller en zararlı çevre kirleticileri arasında yer alır. Zararlı etki metalin çeşidine, etki ettiği canlı türüne ve derişimine bağlı olarak değişir. Çalışmamızda ağır metal olarak kurşun, nikel, bakır, kadmiyum ve cıva metallerinin nitrat tuzları kullanıldı. Çalışılan her bir metal tuzu için ayrı ayrı akvaryumlara eşit sayıda örnek konuldu. Akvaryumlara periyodik olarak aynı ve artan konsantrasyonlarda ağır metallerin nitrat tuzları ilave edildi. Sonuçlar örneklerde her bir metal için ICP-OES (Inductively Coupled Plasma-Optical Emission Spectroscopy ICP-OES; Spectro Genesis, Germany) ile ölçülerek kontrol grubu ile karşılaştırıldı. Elde edilen analiz sonuçlarına göre; çok düşük konsantrasyonlardaki Hg'nin en şiddetli negatif etkiye, yüksek konsantrasyonlardaki Ni'nin ise en zayıf negatif etkiye sahip olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
This thesis was conducted to examine the effects of heavy metal salts on the Hydrodroma despiciens which is a common water mite species collected from Karamık Lake (Çay/Afyonkarahisar). Heavy metals are among the most harmful environmental pollutants. Harmful effect varies depending on the kinds of metal, on species and metal concentration. It was used lead, nickel, copper, cadmium and mercury nitrate salts as the heavy metal in our study. An equal number of samples were placed into separate aquariums to study each metal salt. Increasing concentrations of heavy metal nitrate salts were added periodically into the aquariums. The sample results for each metal were measured with ICP (Inductively Coupled Plasma-optical Emission Spectroscopy ICP-OES; Spectro Genesis, Germany) and compared with the control group. According to the obtained results of the analysis; very low concentrations of Hg had the most severe negative impact while high concentrations of Ni appeared to have the least negative impact.