Evlilik uyumunun yordayıcıları olarak affedicilik ve bilişsel esnekliğin incelenmesi
Examination of afphedicity and cognitive flexibility as prominents of marriage adaptation
  1. Tez No: 678942
  2. Yazar: MURAT ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEHER AKDENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
İlk insandan günümüze kadar, kurulan bütün toplumlar, aile kavramını ortak bir değer ve vazgeçilmez bir kurum olarak görmüşlerdir. Bu ortak değer, insanlık kültürü içerisinde evlilik kararının alınarak evlilik sözleşmesinin imzalanması ile yerleşik kültür içerisinde yerini almıştır. İnsan soyunun düzenlilik içinde devamı ve toplum hayatının sürekliliği için önemi açık ve net olan evlilik kurumunun sağlıklı olarak devam edebilmesinde fiziki, psiko-sosyal-duygusal, kültürel ve ekonomik pek çok etmenin bir araya gelmesi ve bunların uyum içinde olması gerekmektedir. Bu çalışmada, eşler arasındaki uyumu etkileyen en önemli etmenler arasında sayılabilecek iki değişken olan, affedicilik ve bilişsel esnekliğin yordayıcı rollerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda yapılan çalışma altı bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın genel çerçevesi giriş bölümünde çizilmiştir. İkinci bölüm olan kavramsal çerçeve bölümünde, insani değerler, evlilik uyumu, ahlaki olgunluk, affedicilik ve bilişsel esneklik kavramları üzerinde durulmuştur. Çalışmanın üçüncü bölümünde evlilikte karşılaşılabilecek sorunlar ve dördüncü bölümünde ise evlilik yordayıcıları ile affedicilik ve bilişsel esneklik kavramları evlilik yordayıcılığı yönleriyle incelenmiştir. Beşinci bölümünde çalışmanın yöntemi, prblem ve alt problemleri açıklanmıştır. Çalışmanın altıncı bölümü olan uygulama bölümünde ise, bireylerin evlilik uyumları ile affedicilik ve bilişsel esneklik düzeyleri arasındaki ilişkiler istatistiksel yöntemlerle incelenmiştir. Çalışmanın sonunda, affetme düzeyi ve bilişsel esnekliği yüksek olan bireylerin evlilikte uyumlarının daha yüksek olduğu ve affedicik ve bilişsel esneklik düzeylerinin evlilik uyumunu yordadığı diğer bir ifadeyle, affedicilik ve bilişsel esneklik düzeylerinin bireylerin evlilik uyumlarını olumlu ya da olumsuz yönde etkileyebildiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
All societies established from the first man to the present have seen the concept of family as a common value and an indispensable institution. This common value has taken its place within the culture of humanity, with the decision of marriage and signing the marriage contract. Many physical, psycho-social-emotional, cultural, and economic factors need to come together and be in harmony in order for the institution of marriage, whose importance for the regularity of the human race and the continuity of social life, to continue healthy. In this study, it was aimed to examine the predictive roles of forgiveness and cognitive flexibility, two variables that can be considered among the most important factors affecting the harmony between spouses. The study for this purpose consists of six chapters. The general framework of the study is drawn in the introduction section. In the second part, the conceptual framework part, the concepts of human values, marital adjustment, moral maturity, forgiveness and cognitive flexibility are emphasized. In the third part of the study, the problems that may be encountered in marriage and in the fourth part, the marriage predictors and the concepts of forgiveness and cognitive flexibility were examined in terms of predictive marriage. In the fifth chapter, the method, problem and sub-problems of the study are explained. In the practice part, which is the sixth part of the study, the relationships between individuals' marital adjustment and forgiveness and cognitive flexibility were analyzed using statistical methods. At the end of the study, it was found that individuals with high forgiveness and cognitive flexibility had higher marital adjustment and that forgiveness and cognitive flexibility levels predicted marital adjustment, in other words, forgiveness and cognitive flexibility levels could affect the marital adjustment of individuals positively or negatively.