Evlilik uyumunun empatik eğilim, algılanan aile içi iletişim ve çatışma çözme stillerine göre yordanması
Predicting marital adjustment according to empathic tendency, perceived intrafamilial communication and conflict resolution styles
  1. Tez No: 286574
  2. Yazar: YAĞMUR HACI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YELDA KAĞNICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırma empatik eğilim, aile içi iletişim ve çatışma çözme stillerinin evlilik uyumunu yordama gücünü ortaya koymak amacıyla yapılmıştır.Araştırmada veri toplama aracı olarak Çiftler Uyum Ölçeği, Empatik Eğilim Ölçeği, Aile Değerlendirme Ölçeği'nin İletişim alt boyutu, Çatışma Çözüm Stilleri Ölçeği ve araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır.Araştırmaya İzmir ilinin merkez ilçelerinde yaşayan 360 evli birey (203 kadın, 157 erkek) katılmıştır. Empatik eğilim, aile içi iletişim ve çatışma çözme stillerinin evlilik uyumunu yordama gücünü ortaya koymak amacıyla aşamalı çoklu regresyon analizi yapılmıştır.Araştırmanın sonuçları incelendiğinde; Aile içi iletişim, olumsuz ve itaat çatışma çözme stillerinin evli bireylerin evlilik uyumunun anlamlı yordayıcıları olduğu bulunmuştur. Empatik eğilim, çatışma çözme stillerinden olumlu ve geri çekilmenin ise evli bireylerin evlilik uyumunun anlamlı yordayıcıları olmadığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the predictive power of empathic tendency, communication and conflict resolution styles on the marital adjustment.`Dyadic Adjustment Scale?, `Empathic Tendency Scale?, `Conflict Resolution Styles Scale? and `A Personal Questionnaire? which was designed by the researcher were used to collect data in this study.360 married individuals (203 women, 157 men) from the central districts of İzmir, Turkey, constituted the target sample. In order to determine the predictive power of empathic tendency, communication and conflict resolution styles on the marital adjustment, a stepwise multiple regression analysis was conducted.The results of this study showed that ; communication, negative and subordination conflict resolution styles were significant in predicting marital adjustment of married individuals. Empathic tendency, positive and retreat of conflict resolution styles were not significant predictors of marital adjustment of married individuals.