Kedilerde göz hastalıkları prevalansı ve sağaltım seçeneklerinin araştırılması
Investigation of prevalence of eyediseasesandtreatmentoptions in cats
  1. Tez No: 678955
  2. Yazar: SONGÜL ARAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ARICAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Kedilerde görülen göz problemleri arasında alerji, yabancı cisim, entropion, enfeksiyon ve travmaya bağlı korneada oluşan çizikler, gözyaşı ve perforasyon artışı, göz içi basıncının artması, katarakt, tümör oluşumu, kedi lökomisi, otoimmün hastalıklar başta gelen problemlerdir. Sunulan yaygınlık çalışmasında kedilerde göz hastalıkları insidansının, uygulanması gereken tedavi seçeneklerinin ve sonuçlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma materyali olarak Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Küçük Hayvan Hastanesi Cerrahi Kliniği ve Haydosev Konya Mevlana Doğa ve Hayvan Sevenler Derneği'ne getirilen farklı cins, yaş, cinsiyet ve ağırlıkta 50 kedi kullanıldı. Her olgu için hazırlanan göz muayenesi formuna göz muayenesi bulguları doldurularak, hastalığın seyrini ve tedaviye verilen yanıtı takip etmek amacıyla vakalar fotoğraflandı. Göz muayeneleri sırasıyla muayene, tehdit testi, palpebral refleks, pupiller ışık refleksi, Schirmer gözyaşı testi, kornea yaralanmalarında floresein testi, göz içi basıncını ölçmek için tonometri, ultrasonografik muayene, lens muayenesi, fundus muayenesi ve oftalmoskopik muayeneler uygulanarak formlara yazılmıştır. Göz problemi olan olgularda rutin göz muayenesine ek olarak kornea hasarı şüphesi olan olgulara Flourecein Testi uygulanmış ve olumlu sonuç alınan vakaların medikal tedavi sonrasında ameliyat edilmesine karar verilmiştir. Yenidoğan ve 2 aylık yavru kedilerin sorunu gözün açılmaması ve cerahatli akıntıydı. Enfeksiyon için medikal tedavi ve sistemik tedavi (dahiliye konsültasyonu ile) başlatıldı. Entropion, iris stafilomu ve şiddetli kornea ülseri gibi hastalıklarda cerrahi tercih edildi. Keratit, konjunktivit ve glokom gibi hastalıklarda medikal tedavi ile tedaviye başlanıldı. Göz hastalıkları, kedilerde en sık görülen sorunlardan biridir. Bu prevalans çalışmasında kedilerdeki göz hastalıklarına dikkat edilerek, veteriner hekimlerin rutin göz muayenelerini doğru prosedürle yapması önemlidir. Her durumda, standart muayeneyi tamamlamak ve bariz problemle uğraşmaktan kaçınmak önemlidir. Bu, hastalığın diğer önemli özelliklerinin gözden kaçırılmamasını sağlayacak ve daha doğru tanıya olanak sağlayacaktır. Bu yüzden her iki göz de muayene edilmelidir. Hayvan sahiplerinin rutin göz muayeneleri için kliniklere başvurmaları gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Among the eye problems seen in cats, allergy, foreign body, entropion, scratches on the cornea due to infection and trauma, increased tears and perforation, increased intraocular pressure, cataracts, tumor formation, cat leucoma, autoimmune diseases are the main problems. In the presented prevalence study, it was aimed to evaluate the incidence of eye diseases in cats, treatment options that should be applied and their results. As the study material, 50 cats of different breeds, ages, sexes and weights brought to Selcuk University Faculty of Veterinary Medicine Small Animal Hospital Surgical Clinic and Haydosev Konya Mevlana Nature and Animal Lovers Association were used. The eye examination findings were filled in the eye examination form prepared for each case, and the cases were photographed in order to follow the course of the disease and the response to treatment. Eye examinations were written on the forms by applying examination, threat test, palpebral reflex, pupillary light reflex, Schirmer's tear test, fluorescein test in corneal injuries, tonometry to measure intraocular pressure, ultrasonographic examination, lens examination, fundus examination and ophthalmoscopic examinations. In addition to routine eye examination in cases with eye problems, Flourecein Test was applied to cases with suspected corneal damage, and the cases with positive results were decided to be operated after medical treatment. The problem of newborn and 2-month-old kittens was the eye not opening and purulent discharge. Medical and systemic therapy (with internal medicine consultation) was initiated for the infection. Surgery was preferred in diseases such as entropion, iris staphyloma and severe corneal ulcer. Medical treatment was initiated in diseases such as keratitis, conjunctivitis and glaucoma. Eye diseases are one of the most common problems in cats. In this prevalence study, it is important that veterinarians perform routine eye examinations with the correct procedure, paying attention to eye diseases in cats. In any case, it is important to complete the standard examination and avoid dealing with the obvious problem. This will ensure that other important features of the disease are not overlooked and will allow more accurate diagnosis. Therefore, both eyes should be examined. Pet owners are required to apply to clinics for routine eye exams.