İstanbul'daki aile hekimliği asistanlarının otizm spektrum bozukluğu hakkındaki bilgi, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the knowledge attitude and behavior of family medical assistants in Istanbul regarding autism spectrum disorder
- Tez No: 678956
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ARICA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
AMAÇ: Aile hekimliği asistanlarının, otizm spektrum bozukluğu (OSB) hakkında bilgi düzeylerinin saptanması, davranış ve tutumlarının değerlendirilmesi, bilgi düzeylerini etkileyen faktörlerin araştırılması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamız, 2020-2021 yılında İstanbul'da aile hekimliği uzmanlık eğitimi vermekte olan 6 hastanede yapılmıştır. Çalışmamıza 289 hekim katılmıştır. Anket formu; 59 sorudan oluşmaktadır. Katılımcıların sosyodemografik özellikleri, otizm bilgi düzeyleri, otizm ile ilgili tutum ve davranışları hakkında bilgi edinmek amaçlanmıştır. Katılımcıların sorulara verdiği her doğru cevap bir (1) puan olarak hesaplanmıştır. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken SPSS 21 (Statistical Package for the Social Sciences, version 21) istatistik programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: It was aimed to determine the level of knowledge of family medicine residents about autism spectrum disorder (ASD), to judge their behavior and attitudes, and to investigate their knowledge level. MATERIAL AND METHODS: Our study was conducted in 6 hospitals that provide family medicine residency training in Istanbul in 2020-2021. 289 physicians participated in our study. Survey form; It consists of 59 questions. It was aimed to obtain information about the sociodemographic characteristics, autism knowledge levels, attitudes and behaviors of the participants. Each correct answer given by the participants to the questions was calculated as one (1) point. While evaluating the findings obtained in the study, the SPSS 21 (Statistical Package for the Social Sciences, version 21) statistics program was used.