Pandemi sürecinde çocuklarda bilgisayar oyun bağımlılığı ile uyku bozukluğu arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between computer gaming addiction and sleep disturbance in children during the pandemic process
  1. Tez No: 678959
  2. Yazar: SEREN KAYHAN AYGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKCAN BASAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmanın amacı; COVİD-19 pandemisi sürecinde 8-12 yaşları arasındaki çocuklarda bilgisayar oyun bağımlılığı ve uyku bozukluğu arasındaki ilişkiyi saptamaktır. Yöntem: Çalışmamız; tek merkezli ve kesitsel bir araştırma olarak planlanmış olup, Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne 1 Ekim 2020- 1 Ocak 2021 tarihleri arasında başvuran 8-12 yaş arasında çocuğu bulunan 343 gönüllü ebeveyn ve çocuk ile yapılmıştır. Çalışmaya, daha önceden psikiyatrik hastalık tanısı bulunmayan, geniz eti, astım ve kronik alerjik hastalık gibi uyku problemi yapabilecek hastalığı olmayan, zihinsel engeli veya iletişim problemi bulunmayan 8-12 yaş aralığındaki çocuklar ve bu çocukların gönüllü ebeveynleri dahil edildi. Katılımcıların sosyodemografik verileri, sağlık durumları tarafımızca hazırlanan Demografik Bilgiler Formu kullanılarak yüz yüze görüşme tekniği ile sorgulandı. Çocuklar ve ebeveynlerine çocukların uyku bozukluğu düzeyini ölçmek için Çocuklar İçin Uyku Bozukluğu Ölçeği (ÇUBÖ) ve bilgisayar oyun bağımlılığı düzeyini ölçmek için de Çocuklar İçin Bilgisayar Oyun Bağımlılığı Ölçeği (BOBÖ) uygulandı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: The aim of this study is to evaluate the relationship between sleep disorder and computer game addiction in a group of children 8-12 years old in the era of COVID-19 pandemic. Method: The study planned as single centered, cross sectional study and included 343 children aged 8 to 12 years old and their parents who applied to Gaziosmanpaşa Education and Research Hospital family medicine outpatient clinic between October 1st 2020 and January 1st 2021. Children aged 8 to 12 years old without any known history of psychiatric disorder, adenoid hypertrophy, asthma, allergic and chronic allergic disease which could cause sleep disorder, mental disability and conversation problem and their parents included to the study. Sociodemographic data and health status of the participants examined by face to face interview technic with the use of demographic data form which developed by ourselves. Sleep disorder scale for children (SDSC) and computer game addiction scale for cilhdren (CGASC) is used for evaluating sleep disorder level and computer game addiction respectively. IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Turkey) programme is used for statistical analyze of the data.