Kronik böbrek hastalığında D vitamini düzeyi ve D vitamini düzeyini etkileyen faktörler
Vitamin D level and factors affecting vitamin D level in chronic kidney disease
- Tez No: 678967
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, İç Hastalıkları, Nephrology, Internal diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Kocaeli Derince Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Kronik böbrek hastalığı (KBH) ve D vitamini eksikliği tüm dünyada yaygın olarak görülmektedir. Bizim çalışmamızda KBH olan hastalarda D vitamini düzeylerini ve bu düzeylerin KBH evrelerinden, cinsiyetten, mevsimsel değişikliklerden nasıl etkilendiğini araştırmak ve D vitamini ile ilişkili parametreleri incelemek amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntemler: Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Kocaeli Darıca Farabi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nefroloji polikliniklerine Şubat 2019 ve Mart 2020 tarihleri arasında başvuran ve KBH tanısı ile takip edilmekte olan hastalardan, kış mevsiminde 240 hasta çalışmaya dahil edildi, bu hastaların 183'ünün kış aylarına (0. ay) ek olarak yaz aylarındaki (6. ay) verileri de kaydedildi. Retrospektif olarak hastaların demografik verileri, ek hastalıkları ve laboratuvar parametreleri kaydedildi. Bulgular: Böbrek fonksiyonları korunmuş olan bireylerde ve glomerüler filtrasyon hızı (GFH)
Özet (Çeviri)
Aim: Chronic kidney disease (CKD) and vitamin D deficiency are common all over the world. In our study, it is aimed to investigate vitamin D levels in patients with CKD and how these levels are affected by CKD stages, gender, seasonal changes and to examine the parameters associated with vitamin D. Materials and Methods: Among the patients who applied to Kocaeli Derince Training and Research Hospital and Kocaeli Darıca Farabi Training and Research Hospital Nephrology polyclinics between February 2019 and March 2020 and were being followed up with a diagnosis of CKD, 240 patients in winter were included in the study, in addition to the winter months (0th month) of 183 of these patients, the data of the summer months (6th month) were also recorded. The demographic data, comorbidities, and laboratory parameters of the patients were retrospectively reviewed. Results: In individuals with preserved kidney functions and in patients with a glomerular filtration rate (GFR)