SARS-COV-2 enfeksiyonu olan hastalarda lökosit sayısı, lenfosit ve nötrofil sayısı, nötrofil/lenfosit oranı, c-reaktif protein değerlerinin pentraxin-3 değerleri ile prognozu belirlemedeki yeri açısından karşılaştırılması
The relation between pentraxin-3 levels and leukocyte, lymphocyte, neutrophi̇l count, neutrophi̇l/lymphocyte ratio, and c-reacti̇ve protein in determination of prognosis patients with SARS-COV-2 infection
  1. Tez No: 678966
  2. Yazar: DİDEM ÖCAL TOPCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ELEVLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş ve Amaç: SARS-CoV-2 enfeksiyonunun yaptığı hastalık DSÖ tarafınca COVID-19 olarak adlandırılmıştır ve 11 Mart 2020 tarihinden itibaren pandemi olarak ilan edilmiştir. SARS-CoV-2 enfeksiyonu tüm dünyayı etkileyen bir sağlık sorunu iken, aydınlanmamış çok yönü olan bir enfeksiyondur. Enfeksiyon seyrinde hematolojik, biyokimyasal, immunolojik, inflamatuar belirteçlerin klinik şiddetle ilişkisini araştıran çok sayıda çalışma mevcuttur. Enfekte hastalarda erken dönemde yükselen inflamatuar belirteçler hastanın takibinde izlenecek yol için klinisyene yol göstermektedir. Böylece başvuru anında hastanın klinik izleminin yatırılarak veya ayaktan yapılabilirliği değerlendirilecek morbidite şiddeti ve mortalite konusunda öngörü sahibi olunabilecektir. Biz bu çalışmamızda, Pentraxin-3 değerlerinin total lökosit sayısı, nötrofil ve lenfosit sayıları, nötrofil/lenfosit oranı, C- Reaktif Protein değerleri ile karşılaştırarak korelasyonunu değerlendirmeyi ve Pentraxin-3 ün enfeksiyonun tanı, izlem ve prognozu belirlemede bir akut faz belirteci olarak kullanılma durumunu saptamayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Araştırmamıza S.B.Ü Haseki EAH Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği' nde SARS-CoV-2 enfeksiyonu tanısı PCR pozitifliği ile doğrulanmış ayaktan ve yatırılarak izlenen 103 hasta ve sağlıklı gönüllülerden oluşan 64 kişilik kontrol grubu dahil edildi. Hastaların aldığı tedaviler, semptomları, radyolojik pnömoni bulguları, lökosit sayısı, mutlak lenfosit ve nötrofil sayıları, nötrofil/lenfosit oranı, C-reaktif protein ve Pentraxin-3 değerleri kaydedildi ve kontrol grubu ile karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışma ve kontrol grubu arasında, yaş ve cinsiyet açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p>0.05). Çalışma grubunun mutlak nötrofil, nötrofil/lenfosit oranı ortalamaları kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı yüksek; lenfosit sayısı, trombosit sayısı ortalamaları ise istatistiksel olarak anlamlı düşüktü. Çalışma grubunun CRP, ferritin ortalamaları, CRP> 5 mg/ L oranı kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı yüksekti. Pentraxin-3 değerleri çalışma grubunda daha yüksek saptansa da istatistiksel olarak aralarında anlamlı fark saptanmadı. Yatırılarak takip edilen hastalarda ferritin düzeyi ayaktan takip edilen gruba göre istatistiksel olarak anlamlı yüksek saptandı. Semptomatik ve asemptomatik grup laboratuar verileri arasında anlamlı fark saptanmadı. Pnömoni bulgusu olan hastalarda lenfosit düzeyleri pnömoni olmayanlara göre istatistiksel olarak anlamlı yüksek saptandı. Sonuç: SARS-Cov-2 enfeksiyonunda CRP yüksekliği, mutlak nötrofil sayısı yüksekliği, nötrofil/lenfosit oranı yüksekliği, lenfosit sayısı düşüklüğü, trombosit sayısı düşüklüğü saptanabilir. Başvuru anında ferritin değeri yüksek hastaların yatırılarak tedavi gerektirebileceği akılda tutulmalıdır. Semptomlardan bağımsız olarak SARS-CoV-2 enfeksiyonunda hematolojik değişiklikler olmaktadır. Pentraxin-3 değerleri, COVID-19' lu çalışma grubunda daha yüksek saptansa da istatistiksel olarak kontrol grubu ile aralarında anlamlı fark bulunamamıştır. Pentraxin-3' ün SARS-CoV-2 enfeksiyonunda prognostik gösterge olarak kullanılması için daha geniş hasta grubu ile yapılacak başka çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim of study: The disease caused by SARS-CoV-2 infection has been defined as COVID-19 by WHO and has been recognized as a pandemic since March 11, 2020. While SARS-CoV-2 infection is a health problem that affects the whole world, it is an unenlightened multi-faceted infection. There are many studies investigating the relationship between hematological, biochemical, immunological and inflammatory markers in the course of infection with clinical severity. Inflammatory markers that increase in the early period in infected patients guide the clinician for the way to follow the patient. Thus, the clinical follow-up of the patient at the time of admission will be evaluated as to whether it is inpatient or outpatient, and it will be possible to have predictions about the severity of morbidity and mortality. In this study, we evaluated the correlation of Pentraxin-3 values with total leukocyte count, neutrophil and lymphocyte counts, neutrophil / lymphocyte ratio, C- Reactive Protein values and we aimed to determine the use of Pentraxin-3 as an acute phase marker in infection diagnosis, follow-up and determination of prognosis. Material and methods: In our study, 103 outpatients and inpatients followed up in the University of Health Sciences Haseki Training and Research Hospital Pediatrics Department, diagnosed with SARS-CoV-2 infection with PCR positivity, and a control group of 64 healthy volunteers were included in the study. The treatments, symptoms, radiological findings of pneumonia, leukocyte count, absolute lymphocyte and neutrophil counts, neutrophil / lymphocyte ratio, C- reactive protein and Pentraxin-3 values of the patient and control groups were recorded and compared. Results: There was no statistically significant difference between the patient and control groups in terms of age and gender (p> 0.05). Absolute neutrophil, neutrophil / lymphocyte ratio of the patient group were significantly higher in the patient group than the control group, and the mean lymphocyte count and platelet count were significantly lower. The mean CRP, ferritin and CRP> 5 mg / L ratio of the patient group were statistically significantly higher than the control group. Although pentraxin-3 values were higher in the patient group, no statistically significant difference was found. Ferritin level was found to be significantly higher in the inpatient group than in the outpatient group. There was no significant difference between symptomatic and asymptomatic group laboratory data. Lymphocyte levels in patients with signs of pneumonia were found to be statistically significantly higher than those without pneumonia. Conclusion: In SARS-Cov-2 infection, high CRP, high absolute neutrophil count, high neutrophil / lymphocyte ratio, low lymphocyte count, low platelet count can be detected. It should be kept in mind that patients with high ferritin value may require inpatient treatment at the time of admission. Hematological changes occur in SARS-CoV-2 infection regardless of symptoms. Although Pentraxin-3 values were higher in the patient group, no statistically significant difference was found. Further studies with larger patient groups are needed to use Pentraxin-3 as a prognostic indicator in SARS-CoV-2 infection.