COVID-19 Pandemisi sürecinde ebeveyni sağlık çalışanı olan ve olmayan 8-11 yaş grubu çocukların anksiyete duyarlılıkları ve algılanan stres düzeylerinin incelenmesi
Research of anxiety sensitivity and perceived stress levels of 8-11 years old children with and without a healthcare professional parent during the COVID-19 Pandemic
- Tez No: 678974
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖZDE AKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Halk Sağlığı, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Education and Training, Public Health, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bütün dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemi sürecinde birincil rol oynayan meslek grubu sağlık çalışanlarıdır. Pandemi gibi biyolojik afet durumlarında sağlık çalışanı ebeveyne sahip olmak çocuklar için bir risk etkeni olabilmektedir. Yapılan araştırmada, Covid-19 pandemisi sürecinde sağlık çalışanı ebeveyne sahip olan ve olmayan 8-11 yaş grubu çocuklarının anksiyete duyarlılıkları ve algılanan stres düzeylerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini, 8-11 yaş arası Covid-19 pandemisi sürecinde ebeveynlerinden en az biri Türkiye'de bulunan kamuya ait ya da özel sektöre bağlı hastanelerde aktif olarak görev alan sağlık çalışanı ebeveyne sahip 104 çocuk ve herhangi bir sağlık kuruluşunda çalışmayan ve sağlık çalışanı olmayan ebeveynlere sahip 98 çocuk olmak üzere toplam 202 çocuk (99 kız, 103 erkek) oluşturmaktadır. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Katılımcıların demografik özelliklerini belirlemek için“Demografik Bilgi Formu”, anksiyete duyarlılık düzeylerini belirlemek için“Çocuklar İçin Anksiyete Duyarlılık İndeksi”, algılanan stres düzeylerini belirlemek için“Çocuklarda (8-11 Yaş) Algılanan Stres Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde katılımcıların anksiyete duyarlılığı ve algılanan stres düzeyine göre araştırma değişkenleri açısından anlamlı fark olup olmadığını belirlemek amacıyla İlişkisiz Örneklemler t Testi kullanılmıştır. Araştırma bulgularında, sağlık çalışanı ebeveyne sahip olan ve olmayan 8-11 yaş grubu çocukların anksiyete duyarlılıkları ve algılanan stres düzeyleri arasındaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu saptanmıştır. Sonuçlar alanyazındaki ilgili araştırmalar eşliğinde tartışılmıştır. Sonuçlar, Covid-19 pandemisi sürecinde sağlık çalışanı bir ebeveyne sahip olma ve olmama durumunun 8-11 yaş grubu çocukların algıladıkları stres ve anksiyete duyarlılıkları üzerinde önemli bir belirleyici olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Healthcare professionals play a primary role in the Covid-19 pandemic process that affects the whole world. In biological disasters such as pandemics, having a healthcare professional parent can be a risk factor for children. In this study, it was aimed to examine the anxiety sensitivity and perceived stress levels of 8-11 age group children with and without a healthcare professional parent during the Covid-19 pandemic process. The sample of the study is 104 children between the ages of 8-11, with at least one of their parents work in public or private hospitals in Turkey during the Covid-19 pandemic process and 98 children whose parents are not working in any healthcare institution and are not healthcare professionals. It consists of a total of 202 children (99 girls, 103 boys). A correlational survey model is used in the research. The“Demographic Information Form”was used to determine the demographic characteristics of the participants, the“Anxiety Sensitivity Index for Children”to determine the anxiety sensitivity levels, and the“Perceived Stress Scale for Children (8-11 Years)”is used to determine the perceived stress levels. Independent Samples t-Test is used to designate whether there is a significant difference in terms of research variables according to the anxiety sensitivity and perceived stress level of the participants in the analysis of the data. In the findings of the study, it was determined that the difference between anxiety sensitivity and perceived stress levels of children with and without a healthcare professional parent is statistically significant. The results revealed that during the Covid-19 pandemic, having and not having a healthcare professional parent is an important determinant on the perceived stress and anxiety sensitivity of children.