Pandemi sürecinde çocukların sağlık algısı: Resimler ne diyor?
Children's health perception in the pandemic process: What do the pictures say?
- Tez No: 687615
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEDRİYE AK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Araştırma, yaşanılan pandemi sürecinde çocukların sağlık algısını ve ebeveyni sağlık çalışanı olan ve olmayan çocukların sağlık algılarındaki farklılıkları belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, nitel araştırma tipindedir. Araştırmanın çalışma grubunu, 8- 12 yaş aralığındaki çocuklar oluşturmuştur. Çalışma grubunu oluşturan çocukların belirlenmesinde kartopu örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırma 70 çocuk ile tamamlanmıştır. Veriler tanıtıcı bilgi formu, yarı yapılandıırlmış görüşme formu ile toplanmıştır. Çocukların %55.7'si kız, %44.3'ü erkektir ve yaşları 10.31±1.53'dür. Ebeveynlerin üçte ikisi (%74.3), çocukların sağlık davranışının değiştiğini ifade etmiştir.Çocukların sağlık kavramı ile ilgili algılarına yönelik olarak sağlığın anlamı, pandemi anlamı, sağlıkla ilgili metaforlar ve virüslerin çocuklara mesajı olmak üzere beş tema belirlenmiştir. Ebeveyni sağlık çalışan olan çocukların resimlerinde 'hastane, doktor veya hemşire, ambulans, hastane yatağı ve sandalyesi, enjektör ve steteskop' gibi hastane ile ilgili simgelerin daha fazla olduğu saptanmıştır. Ebeveyni sağlık çalışanı olan grubun resimlerinde pandemi ve korona virüs ile ilgili temaların daha fazla olduğu bulunmuştur. Çocukların sağlık algılarının pandemi sürecinden etkilendiği ve bu etkilenimin ebeveyni sağlık çalışanı olanlarda daha fazla olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The research was carried out to determine the health perception of children and the differences in the health perception of children whose parents are and are not health workers during the pandemic. The research is a qualitative research type. Children between the ages of 8 and 12 were the working group of the research. The snowball sampling method was used to determine the children who make up the study group. The research was completed with 70 children. Data was collected using the introductory information form, a semi-completed interview form. Of the children, 55.7% were girls, 44.3% were boys and ages 10.31±1.53. Two-thirds (74.3%) of parents stated that children's health behavior had changed. It is found in the research that children's perceptions of health include perceptions such as ' protection from disease, nurses and doctors healing the patients, the most valuable/decadent thing". In pictures of children whose parents are health workers, hospital-related icons such as 'hospital, doctor or nurse, ambulance, hospital bed and chair, injector and stethoscope' were found to be more than the others. The pictures of the group, whose parent is a health worker, showed more themes related to the pandemic and the corona virus. Children's perceptions of health were found to be influenced by the pandemic and this influence was greater in those children whose parents were a health workers.