An exploratory study on complexity in mega construction projects
Mega inşaat projelerinde karmaşıklık üzerine keşfedici bir çalışma
  1. Tez No: 679013
  2. Yazar: GİZEM BİLGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İREM DİKMEN TOKER, PROF. DR. MUSTAFA TALAT BİRGÖNÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Mega projeler, yüksek düzeyde belirsizlik içeren karmaşık projeler olarak bilinmektedir. Bu tez, proje yöneticilerinin yaşanmış deneyimleriyle mega inşaat projelerinde algılanan karmaşıklığı keşfetmeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla, veriler, inşaat profesyonelleri tarafından yürütülen 11 mega inşaat projesinden 18 katılımcı ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla elde edilmiştir. Veriler, gömülü teori yaklaşımı ile işlenmiş ve QSR NVivo nitel veri analiz yazılımı kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular, proje karmaşıklığına katkıda bulunan bazı faktörlerin, projenin büyüklüğü, yeniliği ve stratejik önemi (statik karmaşıklık faktörleri) gibi projenin bilinen özelliklerinden kaynaklanırken, diğerlerinin operasyonel, politik, ekonomik ve finansal koşullardan (ortaya çıkan karmaşıklık faktörleri) kaynaklandığını göstermektedir. Bu bağlamda, gömülü teori yaklaşımına ilişkin bulgular, proje karmaşıklığı faktörlerine ilişkin mevcut literatürle yakından eşleşmektedir. Araştırma bulguları, karmaşıklık faktörlerinin bir arada bulunmasının ve karşılıklı bağımlılıklarının yani“karmaşıklık modelininin”bireysel karmaşıklık faktörlerinden ziyade karmaşıklık düzeyini anlamak için dikkate alınması gerektiğini de göstermiştir. Bu bulgu, proje karmaşıklığının, bireysel karmaşıklık faktörlerinin bir listesi veya hiyerarşisi yerine bir modelle daha iyi kavramsallaştırılacağı ve değerlendirileceği fikrini güçlendirmektedir. Bulguların, risk yönetimi sırasında karmaşıklığın değerlendirilmesi ve yönetimi ve mega inşaat projelerinde karmaşıklığın türü ve seviyesi dikkate alınarak kurumsal yanıtların geliştirilmesi kapsamında bazı çıkarımları olabilir.
Özet (Çeviri)
Megaprojects are known as complex projects that involve high levels of uncertainty. This thesis aims to explore perceived complexity in mega construction projects by lived experiences of project managers. For this purpose, data were obtained through semi-structured interviews with 18 participants from 11 mega construction projects carried out by construction professionals. The data was processed with a grounded theory approach and analyzed using the QSR NVivo qualitative data analysis software. Findings show that while some factors contributing to project complexity stem from the known characteristics of the project, such as size, novelty, and the strategic importance of the project (static complexity factors), others are due to uncertainty stemming from operational, political, economic and financial conditions (emergent complexity factors). In this respect, the findings regarding the grounded theory approach closely matched with the existing literature on factors of project complexity. Research findings also showed that the coexistence of and interdependencies between the complexity factors that reveal a“pattern of complexity”has to be considered to understand complexity level rather than individual complexity factors. This finding reinforces the idea that project complexity should be better conceptualized and assessed by a pattern rather than a list or hierarchy of individual complexity factors. Findings may have some implications for assessment and management of complexity during risk management and developing organizational responses considering the type and level of complexity in mega construction projects.