Elektronik ticaretin vergilendirilmesi ve sosyal medya kullanımına etkisi: Trabzon iline yönelik bir araştırma
Taxation of electronic commerce and its effect on social media usage: A study on Trabzon province
  1. Tez No: 572578
  2. Yazar: HAMİ KELEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILMAZ BAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Günümüz dünyasında internet kullanıcısının sayısı 4.08 milyar kişi olması, elektronik ortamda yapılan ticareti bireysel ve şirket bazında popüler bir pazar ağı haline getirmiştir. 3.28 Milyar kişi sosyal ağları aktif şekilde kullanmasıyla da, elektronik ortamın modern kültürdeki önemini gözler önüne sermektedir. Dünya insan popülasyonunun yarısından fazlasının aktif olarak kullandığı elektronik ortamda, yapısı gereğince güvenilirlik, vergi politikaları ve iş yeri kavramları ön plana çıkmış, geleneksel piyasaya oranla daha çok önem arz etmiştir. Elektronik ortamda yapılan ticaretin, insanların içerik üretip yayınlamak şeklinde iletişim kurduğu ağ modeli olan sosyal medya kullanımına olumlu bir çok etkisinin olması yanı sıra, yapısı gereği var olan güvenlik ile ilgili kaygılarında ön plana çıkmasını sağlamıştır. Vergilendirilmesinde değişiklik şeklinde sürekli olarak görülen aktif süreç, bilgiye erişilmesi konusunda ki zorluk ve mevcut bilginin karmaşıklığı, yerel mevzuatın elektronik ortamın terminolojisine adapte edilmesi noktasındaki eksikliklerle gelen iş yeri kavramı gibi sorunlar da olumsuz olarak etkilemektedir. Bu çalışmada, katılımcıların e-ticaret'in vergilendirilmesine yönelik algılarının, sosyal medya kullanımına olan etkisi ve elde edilen bulguların demografik özellikler ile ilişkisinin saptanması hedeflenmiştir. Veri toplama yöntemi olarak anket tekniği kullanılmış, istatistiksel analiz için 401 kişi ile yapılan anket çalışmasından elde edilen veriler kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS 23.0 programı ile yapılmış, ölçeğin yapı geçerliğinin belirlenmesi amacıyla Açımlayıcı Faktör Analizi (AFA), güvenirliğinin belirlenmesi amacıyla Cronbach's Alfa güvenirlik katsayıları hesaplanmıştır. Çalışmada ölçek puanlarının ilişkisi Pearson Korelasyon testi ile, değişkenler arasındaki ilişki Regresyon testi ile, ölçek puanlarının demografik değişkenlere göre farklılık göstermesi ise Bağımsız Gruplar T Testi ve ANOVA Testleri ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's world, the number of internet users is 4.08 billion, while the electronic commerce has become a popular market network on an individual and company basis, while 3.28 billion people use the social networks actively, the importance of the electronic environment in modern culture. More than half of the world's human population is actively used in the electronic environment, due to the structure of reliability, tax policies and workplace concepts have come to the forefront, has more importance than the traditional market. Having an adverse effect on the use of social media, which is the network model in which people are communicating in the form of producing and publishing content, there are also concerns about the existing security, the active process in which there is a constant change in the taxation, the complexity of current knowledge adversely affects problems such as the concept of workplace, which comes with deficiencies in the adaptation of the local legislation to the terminology of the electronic environment. In this study, it is aimed to determine the effect of participants' perceptions about the taxation of electronic commerce on social media usage and the relation of the obtained findings with demographic characteristics. Survey technique was used as a method of data collection and data obtained from the survey conducted with 401 people were used for statistical analysis. The data were analyzed by SPSS 23.0 program, In order to determine the construct validity of the scale, Cronbachıms alpha reliability coefficients were calculated to determine the reliability of Exploratory Factor Analysis (AFA). The relation of scale scores in the study to Pearson Correlation test to the significance of the model with the regression test were analyzed in case the differences between scale scores according to demographic variables were analyzed by Independent Groups T test and ANOVA Tests.