Structural analysis of phosphorylation sites at a proteome level and their functional relevance
- Tez No: 679018
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURHAN ÖZLÜ SICAKKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Fosforilasyon neredeyse tüm hücre mekanizmasında etkili olan kritik bir posttranslasyon modifikasyondur. Birçok geniş çaplı fosfoproteomik analizi, protein bazındaki fosforilasyonları ve bu fosforilasyonların farklı durumlar altındaki değişimlerini ortaya çıkarmıştır. Protein yapısı, protemik tekniklerle bulunan fosforilasyon bölgelerinin ötesinde, fosforilasyonların biyolojik etkilerinin değerlendirilmesinde ek bir bilgi katmanı sunmaktadır. Bu çalışmada, sistematik olarak fosforilasyon bölgelerinin protein üzerindeki 3 boyutlu konumlarına göre karakterize edip, fosforilasyon bölgerin yerlerine dair bir harita çıkardık. 250.000'den fazla fosforilasyon bölgesinin analiz edilmesi sonucu en az bir protein yapısı bulunan 8686 fosforilasyon elde ettik. Bu elde edilen fosforilasyon bölgeleri 3 boyutlu konumlarına göre katmanlara ayırdık. Merkez fosforilasyon bölgeleri dinamik yapılarına göre iki gruba ayrıldığını bulundu. Dinamik olan merkez fosforilasyonlar statik olanlara göre istatistiksel olarak daha işlevsel oldukları bulundu. Dinamik merkez ile arayüz fosforilasyon bölgelerinin bütün 3 boyutlu gruplar arasında en işlevsel fosforilasyon bölgeleri oldukları gözlemlendi. Bütün fosforilasyon bölgeleri yapısal olarak karakterize edip katmanlara ayıran analizimiz, fosforilasyon bölgelerinin işlevsellikle ilişkisini bulmakta ve fosfoproteomik analizlerde yanlış pozitiflerin ayıklanmasında kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Phosphorylation is an essential post-translational modification for the regulation of almost all cellular processes. Several global phosphoproteomics analyses revealed proteome-wide phosphorylation events and changes in phosphorylation profiles under different conditions. Beyond phospho-site sequence positions identified by proteomic approaches, protein structures add another layer of information to assess the biological relevance of phosphorylation events. In this study, we systematically characterize phosphorylation sites based on their 3D locations in the protein and establish a location map for phospho-sites. More than 250,000 phospho-sites have been analyzed of which 8,686 sites match at least one structure and are stratified based on their respective 3D positions. Core phosphorylation sites possess two distinct groups based on their dynamicity. Dynamic core phosphorylations are significantly more functional compared to static ones. Dynamic core and the interface phospho-sites are the most functional among all 3D phosphorylation groups. Our analysis provides global characterization and stratification of phosphorylation sites from a structural perspective that can be utilized for predicting the functional relevance and filtering out false positives in phosphoproteomic studies.